Aylık ₹ 1,25 Lakh Emekli Maaşı Almak Için Fonları Nasıl Tahsis Etmeliyim?

56 yaşındayım ve seneye emekli olacağım. Bundan sonra, aylık bir gelir istiyorum 25 yıl için 1,25 lakh (enflasyona göre düzeltilmiş). Bu amaç için gerekli olan korpusun boyutu ne olmalıdır? Emeklilik için uygun değilim ve bu nedenle sabit gelirde %50, dengeli avantaj ve çoklu varlık fonlarında %40 ve endeks fonlarında %10’luk bir varlık karışımına sahip bir kuruma sahip olmayı planlıyorum. Bu plan iyi mi?

—Talep üzerine isim gizlendi

İhtiyaç duyulan toplam külliyat üzerinde çalışmak için enflasyon ve borç, hibrit ve hisse senedi fonları genelinde yatırım tahsisi gibi faktörler önemlidir.

Mevcut zamanlarda, daha yüksek genel getiri elde etmek, yalnızca bir miktar öz sermaye tahsisiniz olduğunda mümkündür. Ancak anahtar, mevcut korpus ile risk alma yeteneği arasında doğru denge üzerinde çalışmaktır. İşte size üç varlık tahsisi önerisi:

Seçenek 1—Fonlara Tahsis: borç – %16, hibrit – %43 ve öz sermaye – %41.

Para çekme aşamaları (yıllar içinde): borç – 1 ila 3, karma – 4 ila 5, Özkaynak –6 ila 17 ve karma – 18 ila 25. Emeklilikte ihtiyaç duyulan toplam korpus: 2.94 crore.

seçenek 2Fonlara tahsis: borç – %25, hibrit – %57 ve öz sermaye – %18.

Geri çekilme aşamaları (yıl olarak): borç – 1 ila 5, karma – 6 ila 9, öz sermaye – 10 ila 16, karma – 17 ila 25. Emeklilikte ihtiyaç duyulan toplam korpus: 3.16 crore.

Seçenek 3 – Fonlara Tahsis: borç – %48, hibrit – %40 ve öz sermaye – %12.

Geri çekilme aşamaları (yıl olarak): borç – 1 ila 10, öz sermaye – 11 ila 14, hibrit – 15 ila 25. Emeklilikte ihtiyaç duyulan toplam korpus: 3.40 cr.

Borç fonları için varsayılan getiri yıllık %4, hibrit fonlar yıllık %7 ve öz sermaye yıllık %10’dur Seçeneklere bağlı olarak, ne kadar yatırım yapmanız gerektiğine ve hangi varlık sınıfından çekeceğinize karar verebilirsiniz. %6 yıllık enflasyon oranıyla ayda 1,25 lakh. Seçenek 1’de daha yüksek hisse senedi tahsisi olsa da, altıncı yıldan itibaren çekilmeye başlandığı için hisse senedi fonlarının büyümesi için yeterli zaman vermiş olacağınız için bunu düşünebilirsiniz. Ancak, risk iştahınıza göre tahsisat yapmak isteyebilirsiniz.

Harshad Chetanwala, MyWealthGrowth.com’un kurucu ortağıdır.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın