Ayb, Özel Blok Zincirinde 100 Milyon Euro’luk Dijital Tahvil Kuruyor

29 Kasım’da yapılan yeni bir basın açıklamasına göre, Avrupa Yatırım Bankası veya EIB, Goldman Sachs’ın tokenizasyon yardımıyla özel bir blok zinciri destekli platformda ilk kez euro cinsinden 100 milyon (103,7 milyon $) dijital tahvil ihraç etti.

İkincisi, Société Générale Luxembourg ile birlikte finansal araç için zincir üstü koruyucular olarak da hareket eder. Tahvil, 29 Kasım 2024 vadeli, yıllık %2,57 kupon faizli faizlidir ve Lüksemburg yasalarına tabidir.

Banque de France ve Banque Centrale du Luxembourg, euro merkez bankası parasının dijital bir temsilini sağlamak için projeye katıldı. EIB, “işlem, endüstri tarafından geliştirilen ortak etki alanı modeli aracılığıyla temsil edilen ilk faiz oranı takas korumasını kullanarak gelecekteki zincir üstü türev çözümlerinin yolunu açıyor” diyor.

Ek olarak tahvil, “deneysel bir CBDC kullanan ilk zincirler arası Teslimat ve Ödeme (DVP) anlaşmasını” temsil ediyor. [central bank digital currency] jeton.”

Geçen Nisan ayında, AYB halka açık bir blok zincirinde ilk dijital euro tahvilini başarıyla ihraç etti. Goldman Sachs, Banco Santander ve Société Générale, iki yıllık euro cinsinden dijital bononun satışını yönetti. EIB’nin başkan yardımcısı Ricardo Mourinho Félix, özel bir blok zincirinde bugünün yeni dijital tahvil ihracı ile ilgili olarak şu yorumu yaptı:

“Blockchain, çok çeşitli sektörleri bozma potansiyeline sahip. Avrupa’nın yeşil ve dijital geçişlerinin başarısında merkezi bir rol oynamakta ve teknolojik egemenliğimizi güçlendirmektedir. İnovasyon, AYB’nin kimliğinin bir parçasıdır ve bu tamamen dijital tahvilin çıkarılması, tamamen dijital bir ekosistem geliştirmeye yardımcı olma yolunda önemli bir adımdır.”

Yorum yapın