Axie Infinity, Kripto Oyunları Için Zehirlidir

Blockchain oyunları sadece dört yaşında – endüstrinin geri kalanına kıyasla yürümeye başlayan çocuk. Büyümek için yapması gereken çok şey var, özellikle de kazanmak için oyna oyunları söz konusu olduğunda.

28 yıllık oyun endüstrisi emektarıyım. O dönemde Sega Genesis’ten Oculus Rift’e kadar her konuda 32 oyun ürettim. Bazıları harikaydı. Birçoğu unutulabilirdi. Axie Infinity yükselmeye başlayana kadar geleneksel geliştiricilerden ve oyunculardan blockchain oyunları hakkında fazla konuşma duymadım. 2021’in zirvesine ulaştı ve oyunda günlük yaklaşık 2 milyon oyuncu oturum açtı.

O zamanlar kripto topluluğu dışındaki çoğu insan, blockchain’in oyunlara anlamlı bir şey ekleme yeteneği konusunda son derece şüpheciydi (ve hala da öyle). Axie’yi, ne pahasına olursa olsun kaçınmak istedikleri düşük üretim değerlerinin ve yaygın spekülasyonun bir örneği olarak görüyorlar. Moreso, blockchain’i yayıncıların aşırı erişiminin bir devamı olarak görüyorlar. Bununla birlikte, 2021’de birçok kişi Axie’nin blok zincir oyun şüphecilerinin yanlış olduğunu kanıtlayacağına inanıyordu.

Olmadı. Axie ve bugüne kadarki diğer birçok kripto “oyunu” korkunç deneyimler oldu. Onlar gerçekten oyun bile değiller. Daha çok, düşük ücretli oyuncuları sömüren dijital paylaşımcı, zengin NFT sahipleri gibiler. Tokenomik bir model üzerine yerleştirilmiş sığ bir oyundur. Bu, en son Ekim ayında, Axie’nin SLP jetonunun yaklaşan bir jeton kilidinin açılması sonucunda değerinin düştüğü zaman vurgulandı.

İlişkili: Kripto oyunlarının başarılı olması için eğlenceli olması gerekir — Para önemli değil

Çoğu oyuncu, jetonlarını oyun yerine kripto pazarında satar, bu da jeton sayısının artması ve bir tür kripto enflasyonuna neden olması anlamına gelir. Oyun modeli, onu sürdürmek için sürekli yeni oyuncu akışına dayanıyor – bu ay bir şeyin garanti edilemeyeceği gösterildi.

Axie’nin değeri, eğlenceden çok bu spekülasyondan kaynaklanır. Oyun, eğer böyle adlandırılabilirse, kelimenin tam anlamıyla bir eziyettir. Axie Origins gibi yinelemelerle onu oyun ekonomisi güveninden ayırma girişimlerine rağmen, tokenomiklere aşırı bağımlı olmanın toksik modeli hakim. Bu, oyuncu deneyimini geliştirmek için blockchain kullanan eğlenceli oyunlar yapmaya çalışan projelerden uzaklaşmaya devam ediyor.

Popülaritesinin zirvesinde olan Axie’nin arkasındaki ekip, küstahça oyuncuları “özgürleştirdiklerini” ve iş ile oyunun birleştiği bir dünyayı mümkün kıldıklarını iddia etti. Ancak Mart ayında müşteri fonlarına yapılan 620 milyon dolarlık devasa hack’in ardından oyunun düşüşü, bu dilin ne kadar boş olduğunu gösterdi. Axie’nin yaratıcısı Sky Mavis, oyunun misyonunu yerine getirmeyeceğinin açıkça farkında olarak, kazanmak için oyna anlatısından oyna ve kazan ethosuna geçiş yaptı.

Blockchain oyunlarının başarılı olması için, geliştiricilerin tokenlerini desteklemeye çalışmak yerine harika oyun tasarımına odaklanmaları gerekiyor. Giderek zorlaşan bir küresel ekonomik ortamda, ana akım oyun bile mücadele ediyor. Ancak piyasa duyarlılığına rağmen iyi performans gösteren oyunlar, God of War Ragnarök ve en son Call of Duty gibi heyecan verici bir hikayeye ve harika bir oynanışa sahip AAA oyunlardır.

Oyuncuların çıkartmalar, görünümler ve silahlar açısından insanların seveceği şeyleri yaratmak için zaman harcayabilmeleri ve bunlardan para kazanabilmeleri çok önemlidir. İnsanlar, yaratıcı olabilecekleri ve oyunu oynamayı seven bir toplulukla ilgi ve duygu uyandıran içeriği bir araya getirebilecekleri bir çıkışa ihtiyaç duyar.

Blockchain oyun algısının gidişatını değiştireceksek, bunun oyunculara nasıl fayda sağlayabileceğini göstermemiz gerekiyor. Sözcüklerin ötesine geçmek ve oynanışı ve kullanışlılığı geliştirdiğini fiilen göstermek. Blockchain, arka uç altyapısı olarak, oyuncuların oyun içi öğelere gerçekten sahip olmalarını, silahlarının ve ganimetlerinin özniteliklerini ve geçmişini kanıtlamalarını ve oyun içi kreasyonları için ödüllendirilmelerini sağlamak gibi inanılmaz şeyler yapabilir.

İlişkili: Botların kripto oyunlarına hakim olmasının nedeni nedir? Nakit toplayan geliştiriciler onları teşvik ediyor

Vitalik Buterin’in blockchain ile yenilik yapma dürtüsünün bir kısmı, oyunun merkezi kontrolünün bir sonucu olarak World of Warcraft’ta bir büyünün yeteneklerini bir gecede kaybettiğinde yaşadığı sıkıntıdan kaynaklanıyordu. Blok zinciri sonuçta oyunculara oyun içi özelliklerin gerçek sahipliğini geri kazandırır, yani bir oyunda değişiklik olsa veya batsa bile bu özelliklere sahip oldukları anlamına gelir.

Bu varlık sahipliği birçok alana yayılabilir. Şu anda Microsoft ve Sony, oyun içi etkinliğinizin videosunu çekmenize ve ardından bunu sosyal medyada yayınlamanıza izin veriyor, ancak bunun nasıl para kazanılacağına gerçekten hakim değilsiniz. YouTube’dan para kazanmaya kilitlendiniz. Blockchain ile oyuncular oyun içi anları yakalayabilir, NFT’ler olarak anabilir ve ardından insanların bunları uygun gördükleri şekilde almalarına/satmalarına izin verebilir. Oyun altyapısını güncelleyerek ve yeni yenilikler sağlayarak, oyuncuların yaratıcı sürece sektörde nadiren görülen gerçek zamanlı entegrasyonu da gerçekleşebilir.

Oyuncular, oyunların yaratılmasına dahil olmak isterler. Daha fazla ödeme yapmak için manipüle edilmek istemiyorlar. Stüdyoların, oyuncuları oyuna dahil etmek için oynanışa, zengin grafiklere ve etkileyici anlatımlara öncelik vermesi gerekiyor. Başarılı olan blockchain oyunları, oyuncuların arka planda çalışan bir blockchain olduğunu bile bilmedikleri oyunlar olacaktır.

Aldatma ve spekülatif çılgınlıklar, bu yıl daha geniş kripto pazarının temel özellikleri oldu. Yani oyuncuları gemiye getirmek çok daha zor olacak. Stüdyolar, oyunculara blockchain oyunlarının sevdikleri oyunları tanımlayan güvenlik, eğlence ve adrenalin pompalayan aksiyona ulaşabileceğini göstermek için ekstra yol kat etmek zorunda kalacak.

Uzun İşaretle blok zinciri etkin, modlanabilir AAA birinci şahıs nişancı oyunu olan Shrapnel’in CEO’sudur. Wharton School’da bir yönetici eğitim programına katılmadan önce Austin’deki Texas Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi alanında lisans derecesiyle mezun oldu. Daha önce HBO’nun dijital ürünler grubunda yönetmen olarak görev yaptı; Microsoft’ta grup programı yöneticisi olarak; ve Aristia, Meteor Entertainment ve Zombie Studios gibi şirketlerin CEO’su olarak.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın