ASTR Nedir? DoT, Yapay Zeka Çözümünü Kullanarak 36 Bin “Sahte” Mobil Bağlantıyı Engelledi – apk haber

Telekom SIM abone doğrulaması için yapay zeka ve yüz tanıma destekli bir çözüm olan ASTR, Telekomünikasyon Departmanının şu an itibariyle 40.87 lakh şüpheli mobil bağlantıyı tespit etmesine ve 36.61 lakh bağlantısını engellemesine yardımcı oldu.

DoT’nin verilerine göre, Batı Bengal, bağlantısı kesilen en fazla SIM sayısına sahipti (12.34.111), ardından Haryana (5.24.287), Jharkhand dahil Bihar (3.27.246), Madhya Pradesh (2.28.072) ve Uttar Pradesh -Doğu (2,04,658).

Bu tür eylemler Gujarat, Assam, Pencap, Uttarakhand, Odisha, Tamil Nadu ve Andhra Pradesh gibi diğer eyaletlerde de gerçekleştirildi. Bununla birlikte, SIM bağlantılarının kesilmesi vakalarının en düşük sayısı, sayının 3.491 olduğu Himachal Pradesh’te kaydedildi.

Yetkililere göre dolandırıcılar, siber suçları işlemek için sahte veya sahte belgeler kullanarak mobil bağlantılar elde ediyor. Bu nedenle DoT, bu tür belgeler kullanılarak verilen SIM’leri tanımlamak için veri analizi tekniklerini de içeren yapay zeka destekli ASTR aracını geliştirdi.

Kağıt tabanlı KYC ile ilk aşamada, yetkililer 87’den fazla crore mobil bağlantısını analiz etti. Param-Sidhhi Süper Bilgisayarı, bu tür büyük veri işleme için kullanıldı.

Soruşturma sırasında, dolandırıcıların yüzlerce bağlantı elde etmek için tek bir görüntü kullandığı birkaç vaka oldu. Tespit edilen ve engellenen şüpheli bağlantıların yanı sıra, hizmet sağlayıcılar, bu tür mobil bağlantıların satışıyla ilgili olan ve hizmetler için ödemeyi müşterinin yaptığı 40.123 Satış Noktasını (PoS) kara listeye aldı ve Hindistan genelinde 150’den fazla FIR dosyalandı.

Kara listeye alınan en yüksek PoS sayısı Uttar Pradesh-Doğu’da (13.067) ve ardından Batı Bengal (10.915), Kolkata (3.937), Haryana (3.024), Jharkhand dahil Bihar (2.904) ve Odisha’yı (2.417) izledi.

Birlik Demiryolları, İletişim ve Elektronik ve Bilişim Bakanı Ashwini Vaisnaw, Salı günü Sanchar Sathi’nin lansmanı sırasında şunları söyledi: “Bir durumda, bir kişi aynı görüntüyü çeşitli adlarla kullanarak 5.300 bağlantı kurarken, başka bir durumda bir kişi 6.800 bağlantı kurdu. benzer bir şekilde. Bunlar, bu tür olayların bazı uç örnekleridir.”

Yorum yapın