Asic’den Longo: Bir Boşluk, Ftx’in Aussie Lisansını Tam Kontroller Olmadan Güvence Altına Almasına Izin Verdi

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC) başkanı Joseph Longo, FTX’in tam kontrol paketi olmadan ülkede bir Avustralya Finansal Hizmetler Lisansı (AFSL) almasına izin veren bir yasal boşluğun kapatılması çağrısında bulunuyor.

Australian Financial Review’in 5 Aralık tarihli bir raporuna göre Longo, yorumları yerel saatle Pazartesi günü şirketler ve finansal hizmetler konulu ortak bir parlamento komitesinde konuşurken yaptı.

Komitenin üzerinde durduğu önemli bir konu, elbette, şu anda sorunlu olan kurucu Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen son FTX ve Alameda Araştırma çöküşüydü.

Longo, düzenleyici kurumun FTX’in kendi gözetimi altında bir AFSL almasına nasıl ve neden izin verdiği konusunda sorguya çekildiğinde düzenleyici kurumunu savundu ve düzenleyici bir boşluğun ASIC’in müdahale etmesini veya uygun kontrolleri gerçekleştirmesini engellediğini açıkladı.

FTX’in, Aralık 2021’de IFS Markets’i devraldığında, etkin bir şekilde lisansına erişmesini sağlayan normal bir AFSL alma sürecini atlayabildiği bildirildi. FTX Australia daha sonra Mart 2022’de faaliyete geçti.

Longo, bu boşluğun ASIC’e yeni lisans sahiplerinin incelendiği şekilde şirketleri soruşturması için hiçbir yasal dayanak sağlamadığını söyledi.

FTX’i satın aldı [its AFSL] mevcut bir lisans sahibinden. Mevcut yasal düzenlemelere göre bu normal bir şey” diyen Longo, “Bu pozisyon hakkında bize bilgi verildi, ancak başka birinin ehliyetini alıp satmak çok kolay” dedi.

Longo ayrıca, ASIC’in Scott Morrison liderliğindeki eski hükümetten bu düzenleyici boşluğu doldurmasını özellikle talep ettiğini, ancak sorunun nihayetinde ele alınmadığını da sözlerine ekledi.

Halihazırda ASIC, bir şirketi yalnızca yeni bir AFSL için başvururken arka arkaya inceleyebiliyor ve bu nedenle yeterli uyum ve sermaye kontrollerinin yürürlükte olup olmadığını belirleyebiliyor.

İlişkili: Dijital varlıklar, Avustralya GSYİH’sına yılda 40 milyar dolar ekleyebilir: Tech Council raporu

Yanıt olarak Senatör Deborah O’Neill, FTX’in düzenleyici tarafından soruşturulmadan ASIC onayına sahip olmasına izin veren yasal boşluğun Avustralyalı tüketiciler için endişe verici bir olasılık olduğunu vurguladı:

“Sırf ASIC tarafından onaylanan bir AFSL’niz olduğu için kripto ticaretinin kendisine ek olarak, bütünlük olduğunun garantisi yok mu?”

“FTX çok az veya hiç [corporate] Yönetim. Gelen, bedelini ödeyen gerçek bir kovboydan bahsediyoruz. [for an AFSL] … Bir AFSL, ASIC’ten tüm niyet ve amaçlarla işaretlendi … ancak burada büyük bir risk var,” diye ekledi.

Yorum yapın