Artık Rezerv Kanıtı Kontrolü Yok Mu? Denetçiler Sessizce Kripto Projelerini Portföylerden Çıkarır

FTX’in çöküşü, merkezi kripto borsalarından daha fazla şeffaflık ihtiyacını vurguladığından, denetçilerle çalışmak, en iyi kripto ticaret platformları, kullanıcılara varlıklarının iyi durumda olduğundan emin olmak için harekete geçti. Bununla birlikte, en önde gelen denetçilerden ikisi aniden kripto denetim hizmetlerini durdurdu ve borsaları çok önemli bir zamanda askıda bıraktı.

Şu anda, Fransız denetim firması Mazars Group’un resmi web sitesi, kripto denetimlerine ayrılmış Mazars Veritas adlı bölümünün artık çevrimdışı olduğunu gösteriyor. Firma, Binance, KuCoin ve Crypto.com dahil olmak üzere en önde gelen kripto borsalarından birkaçıyla çalıştı.

Bu yazı yazılırken Mazars’tan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da Binance, denetim firmasının küresel olarak tüm kripto müşterileriyle çalışmalarını geçici olarak durdurduğunu belirttiğini doğruladı.

Cointelegraph’a konuşan Binance sözcüsü, FTX olayı nedeniyle insanların diğer borsaların çökmeyeceğine dair daha fazla güvence aradığını belirtti. Şunu açıkladılar:

“FTX’in iflas etmesine neden olan, takas varlıklarının müşterilere olan yükümlülüklerinden daha fazla olmasını sağlamadaki başarısızlığıydı. Bu nedenle, doğal olarak, insanlar bunun bir daha olmayacağını doğrulamak için birden fazla yol istiyor.”

Firma, şu anda Büyük Dörtlü de dahil olmak üzere diğer muhasebe firmalarıyla iletişime geçtiklerini ve diğer teknik çözümleri sağlamak için çalışacaklarını söyledi.

İlişkili: Silvergate, FTX ve Alameda anlaşmaları nedeniyle toplu davayla karşı karşıya

Bu arada, muhasebe firması Armanino’nun da kripto denetim hizmetlerini sonlandırdığı bildirildi. Firma, OKX, Gate.io ve güç durumdaki FTX borsası gibi birkaç kripto ticaret platformuyla çalıştı. Anonim kaynaklara atıfta bulunan medya kuruluşu Forbes, firmanın FTX’teki sorunları tespit edemediği için toplu davada adının geçmesinin ardından kripto para kullanmayan müşterilerinin baskısıyla karşı karşıya kalabileceğini bildirdi.

Muhasebe firması, kripto denetim hizmetlerine 2014 yılında, FTX çöküşü kullanıcıları merkezi kripto ticaret platformlarına karşı daha temkinli olmaya ittiği için şu anda yüksek talep gören rezerv kanıtı denetimleri ve stablecoin tasdikleri gibi hizmetler sunarak başladı.

Yorum yapın