Artık Borç Yatırımcıları Için Daha Yüksek Bir Getiri Potansiyeli Var

Hindistan Merkez Bankası (RBI), repo oranını 35 baz puan (bps) artırarak %5,9’dan %6,25’e çıkardı. Geçen seferden daha yavaş bir oran artışı, RBI’nin enflasyondan çektiği bazı artan rahatlığı yansıtıyor. Ancak, mutlak rahatlık veya oran artış döngüsünün herhangi bir tersine çevrilmesi sinyali vermiyor. RBI, manşet enflasyonla ilgili olarak, önce onu %6 eşiğinin altına ve ardından %4’e doğru çekmek için iki farklı hedefi açıkça belirtti. Mantıken de mantıklı.

RBI’nin bir dizi önden yüklemeli faiz artırımına (Mayıs ile bugün arasında 225 baz puan) girmesinin tetikleyicisi, enflasyonun kesişmesi ve inatla %6’nın üzerinde kalmasıydı. Nihai hedef %4’e doğru ilerlemek ve RBI ikna olana kadar, faiz oranlarında uzun bir duraklama içindeyiz, muhtemelen bir 25 bps’lik oran artışı daha. Bu uzun duraksama argümanını destekleyen diğer unsurlar, iç tüketim ekonomisindeki gücün devam etmesi ve çekirdek enflasyonda gelecek yıl beklenen yapışkanlıktır. Bu faktörlerden herhangi biri veya her ikisi de kesin olarak değişmedikçe, RBI yerinde kalmayı tercih edebilir.

Para politikası ağırlıklı olarak iç hususlar tarafından yönlendirilirken, birkaç dış faktör de oldukça alakalıdır. Belirsizlik göz önüne alındığında, RBI’nin korumasını şimdi indirmesi için çok erken olacaktır. Bu arka planda, borç piyasası cephesinde çoğunlukla iyi haberlerimiz ve pek de iyi olmayan bazı haberlerimiz var. İyi haber şu ki, piyasalar şimdiden %6,50’lik nihai repo oranını fiyatladı. Bu, esasen, bu 35 baz puanlık oran artışının kendi başına piyasa fiyatlandırmasında herhangi bir değişikliği zorlamadığı anlamına gelir. Tahvil fiyatlarındaki politika sonrası hareket genel olarak sessiz kaldı. Belki de petrol fiyatındaki yumuşama biraz daha rahatlık sağlıyor. Pek iyi olmayan haber şu ki, piyasalar neredeyse mükemmel fiyatlanıyor. Piyasanın faiz artırımlarındaki düşüşü kutlamamasının nedeni budur.

Yatırımcı açısından bakıldığında, önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde odaklanılması gereken en önemli şey, borç portföylerindeki taşıma (veya cari getiri) olacaktır. Art arda yapılan oran artışları ve likidite koşullarının sıkılaşmasıyla birlikte, genel olarak getiriler son 12 ila 15 ayda, özellikle Mart’tan sonra önemli ölçüde arttı. Bu, herhangi bir segmentte borç piyasasına giren bir yatırımcının başlangıç ​​pozisyonunun önemli ölçüde daha yüksek taşıma (portföy getirisi) olduğu ve dolayısıyla sadece 6 ay öncesine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek potansiyel getiri olduğu anlamına gelir. Bu, yatırımcılara makul bir rahatlık sağlamalıdır. Orta ve uzun vadede, borç ürünlerinin getirisinin büyük bir kısmı portföy getirisinden gelir ve dolayısıyla bu, borç piyasalarından gelen olası en iyi haberdir. İkinci iyi haber şu ki, faiz artırımlarının çoğu geride kaldı, daha 25 baz puanlık artış olabilir ve piyasalar bunu şimdiden fiyatladı. , özellikle de yatırımcının zaman ufku ve borç ürünleri seçimi aynı çizgideyse.

Unutulmaması gereken son nokta, küresel büyüme ve enflasyonda önemli bir yavaşlama olabileceği konusunda neredeyse fikir birliği olduğudur. Bu gerçekleşirse, piyasa faiz oranı döngüsünde bir tersine dönüş hakkında düşünmeye başlayacak ve piyasa tipik olarak gelecekteki RBI eylemlerini oldukça önceden fiyatlandırmaya çalışacak. Bu, 2-3 yıl artı bir zaman ufkuna sahip yatırımcılar için, sadece yakın vadeye değil, aynı zamanda getiri koruma perspektifinden orta vadeye de odaklanmaları gerektiği anlamına gelir. Bize göre bunu başarmanın en iyi yolu, kısa vadeli borç tahsisinizin büyük bir bölümünü orta vadeli borç fonlarına (tipik olarak 2 ila 5 yıllık varlıklara yatırım yapan fonlar) tahsis etmek olacaktır. Kısa Vadeli Tahvil Fonları, Bankacılık ve PSU Borç Fonları, kurumsal tahvil fonları, tasarıya çok iyi uyuyor. Diğer alternatif, bir dizi orta vadeli hedef vade fonuna bakmak olacaktır.

Son olarak, uzun vadeli ürünlere tahsis, düz bir getiri eğrisi göz önüne alındığında çok zengin başlangıç ​​beklentileri sunmamakla birlikte (30 yıllık G-Sec getirileri, 5 yıllık G-Sec getirilerinden sadece 25 bps daha yüksektir), özellikle 4 için göz ardı edilmemelidir. -5 yıllık veya daha uzun yatırım ufku. Bunun nedeni, önümüzdeki 9-12 ay boyunca herhangi bir parasal genişleme uzak olsa da, zaman ufukları daha uzunsa bu hikayenin değişebilmesidir.

Amit Tripathi, CIO-sabit getirili yatırımlar, Nippon Hindistan Yatırım Fonu

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın