Artan Faiz Oranları Arasında Değişken Faizli Sabit Mevduatlara Yatırım Yapmalı Mısınız?

Değişken oranlı FD’ler için yatırım getirileri, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) repo oranı veya Hazine Bonosu getirisi gibi bir referans orana dayalıdır. Faiz oranının mevduat süresi boyunca sabitlendiği normal Sabit Mevduatın (FD) aksine, değişken oranlı sabit mevduata uygulanan faiz oranları, geçerli repo oranına bağlıdır. Değişken oranlı sabit mevduatlar, repo oranlarıyla kıyaslandığından ve size dinamik bir faiz oranı sağladığından, faiz oranı yürürlükteki repo oranlarını yansıtmak için periyodik olarak otomatik olarak sıfırlanır. Hindistan Merkez Bankası (RBI), 7 Aralık 2022’de düzenlediği para politikası toplantısında repo faizini %0,35 artırarak %6,25’e çıkardı. Bu, bu yılın Mayıs ayından bu yana üst üste beşinci kez repo faizinin yükseltilmesi. Mayıs ayından bu yana RBI, MY23’te kilit faiz oranını 225 baz puan artırdı, dolayısıyla sabit mevduatlardaki artan faiz oranları arasında, değişken faizli sabit mevduata yatırım yapılması gerekiyorsa, sektör uzmanlarımızdan öğrenelim.

DBS Bank India Genel Müdürü ve Tüketici Bankacılığı Grubu Başkanı Prashant Joshi, “Değişken oranlı FD’lerin yatırım getirileri, Hindistan Merkez Bankası’nın repo oranı veya Hazine Bonosu getirisi gibi bir referans orana bağlıdır. Değişken oran, tipik olarak iki yıla kadar olan kısa vadeli mevduatlara fayda sağlar. RBI’nin Mayıs 2022’den bu yana bir dizi faiz artışı açıkladığı mevcut senaryo göz önüne alındığında, faiz oranları yakın vadede daha da artabilir. Bununla birlikte, mevcut faiz oranı rejimi altında, perakende yatırımcılara en iyi şekilde geleneksel bir FD hizmet verebilir. Örneğin, DBS Sabit mevduatları, düzenli müşteriler için %7,25 (yaşlılar için %7,75) ile daha yüksek getiri gereksinimlerini karşılar. Geleneksel FD’ler, piyasadaki dalgalanmalarla bağlantılı olmayan garantili getiriler sağlayarak onları daha güvenli bir seçenek haline getiriyor.”

Epsilon Money Mart Ana Ürünleri ve Önerisi Nitin Rao, “Yükselen oranlar sırasında FD’lere yatırım yapmak cazip bir yatırım fırsatı sunduğu için avantajlıdır. Bununla birlikte, değişken oranlı bir FD, faiz oranı senaryosunu takip edecektir. Şu anda, değişken oranlı FD’yi çok çekici kılan yükselen bir faiz oranı rejimi içindeyiz, ancak azalan faiz oranı rejimine girdiğimizde bu FD’ler parlaklığını kaybedecek. 2-3 yıllık kısa ila orta bir vizyona sahiplerse ve artan faiz oranlarından yararlanabiliyorlarsa, Değişken oranlı FV’ler düşünülebilir. Son olarak, yatırım kararı müşterinin ihtiyaçlarına, risk yaklaşımına ve vergilendirmeye bağlıdır, yatırım yapmadan önce her zaman finansal danışmanlarıyla görüşmelisiniz.”

Surmount Business Advisors Pvt Ltd’nin Kurucusu Niraj Bora, “Sabit mevduatlar genellikle küçük tasarruflar ve likit yatırım araçları içindir. Faiz oranlarının yükseltilmesi yine bir parasal ve kredi arz ve talebi meselesidir. Artan bir trend, 3-5 yıllık bir FD için pek bir fark yaratmayabilir. Bir yatırımcı, artan oranlar nedeniyle genel yatırım portföyündeki FD tahsisini artırmamalı veya değişken oranlara gitmemelidir, çünkü bunlar yine geçicidir ve hedef minimum 3-4 yıllık ufuk olmalıdır.”

Fintoo’da Sertifikalı Finansal Planlayıcı, Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Başkanı Nidhi Manchanda, “Yükselen faiz oranı senaryosunda bulunduğumuz ve faiz oranlarının yakın gelecekte önemli ölçüde düşmesi pek olası olmadığı için, kişi yatırım yapma fırsatlarını keşfedebilir. değişken faizli sabit mevduat. Aslında, önümüzdeki çeyreklerde birkaç ılımlı oran artışına daha tanık olma olasılığı yüksek. Böylece, önümüzdeki çeyreklerde daha da yüksek beklenen faiz oranları ile nispeten daha yüksek faiz oranları sunan değişken oranlı FD’lere yatırım yapılabilir. Bununla birlikte, repo faiz artırımlarının henüz tüm bankaların FD faizlerine tam olarak yansımadığını lütfen unutmayın.”

Ayrıca, “Çok uzun vadeli değişken oranlı bir FD’yi tercih etmemeniz de önerilir. Bunun nedeni, uzun vadede faiz oranlarının bu yüksek seviyelerden aşağıya inmesidir. Bu nedenle, en fazla 2 yıllık bir süre için Değişken oranlı FD’leri tercih etmeniz önerilir. Bundan daha uzun bir yatırım süresi, bir yatırımcıyı faiz oranı indirimi riskine sokabilir. Bu nedenle, uzun vadede daha yüksek faiz oranını kilitlemek için faiz oranları zirve yaptığında, uzun vadeli sabit oranlı FV’lere yatırım yapmak mantıklıdır.”

Yukarıda belirtilen görüşler ve tavsiyeler bireysel analistlere veya aracı kurumlara aittir ve Mint’e ait değildir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın