Arjantin Eyaleti Abd Dolarına Sabitlenmiş Stablecoin Çıkaracak

Arjantin’deki San Luis eyaleti, ABD dolarına sabitlenmiş kendi stablecoin’inin çıkarılmasına izin veren yasayı onayladı. “Activo Digital San Luis de Ahorro” olarak adlandırılan token, eyaletin 18 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına sunulacak ve eyaletin likit finansal varlıklarında %100 teminatlandırılmış olacak.

Tasarı, eyalete yıllık bütçesinin %2’sine kadar stablecoin ihraç etme yetkisi veriyor. Taraflar arasında varlıkların transfer edilebileceğini de şart koşuyor ancak işlemler için hangi zincirin kullanılacağını belirtmiyor. San Luis eyaleti 430.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Stablecoin ihracı, değer yaratma ve denetim prosedürlerini iyileştirme de dahil olmak üzere blockchain teknolojisi aracılığıyla eyaletteki çeşitli sektörlerde gelişmeyi teşvik etmeyi amaçlayan “Yatırım ve Sosyal Ekonomik Kalkınma için Finansal İnovasyon” adlı yasa tasarısında açıklanan girişimlerden yalnızca biri.

İlgili: Arjantin’in fan token’ı, Suudi Arabistan’a karşı Dünya Kupası mağlubiyetinin ardından %31 düştü

Tasarı, stablecoin’in yanı sıra, yerel sanatçıların finansal ve kültürel katılımı teşvik etmek amacıyla misli olmayan tokenler (NFT’ler) çıkarmalarına izin veriyor. Tasarı şunları belirtti:

“’SAN LUIS ART DIGITAL ASSETS’, Eyaletten sanat koleksiyonları olacak ve yerel sanatçılara çalışmalarını dijitalleştirme ve satın alma ve satış için dahili bir web platformu aracılığıyla dijital pazarda piyasaya sürme fırsatı verecek. Bu koleksiyonların oluşturulması için NFT (Non Fungible Token – Token No Fungible) teknolojisi kullanılacak ve bu dijital sanat eserini benzersiz kılarak sanatçıya veya dijital varlığın sahibine sahiplik ve özgünlük kazandıracak.”

Karmaşık bir ekonomik senaryo, iki haneli enflasyonun şirket ve hükümet girişimlerini kripto para birimleri ve blockchain teknolojisine teşvik ettiği Arjantin’de kripto paranın benimsenmesine yol açıyor. Yıl sonu itibarıyla FocusEconomics panelistleri, Arjantin’de enflasyonun %73,5 olmasını bekliyor.

Bir Chainalysis raporu, Arjantin’deki tüketicilerin %30’undan fazlasının, büyük olasılıkla 1000 doların altındaki küçük perakende işlemler için günlük satın alımlar yapmak için sabit para kullandığını ortaya koydu. Cointelegraph’ın bildirdiğine göre, fiyat düşüşü nedeniyle küresel kripto kabulü yavaşlarken, gelişmekte olan pazarlar giderek erken benimseyenleri alana getiriyor.

Yorum yapın