Araştırmacılar, Sabit Paralardaki Gizliliği Ve Aml Endişelerini Ele Almak Için Sıfır Bilgiyi Kullanıyor

Alman kripto blok zinciri tabanlı ödemeler fintech etonec ve diğer kuruluşlardan araştırmacılar, stabilcoinlerde yasal uyumluluk ve gizliliği sağlamak için sıfır bilgi kanıtları kullanmayı önerdiler. İtibari paraya dayalı stabilcoinlerin limitler dahilinde nakit para gibi kullanılmasına izin veren bir tasarım yarattılar.

Araştırmacıların tasarımı, işlemler, bakiyeler ve ciro dahil olmak üzere bir dizi sınıra izin verir ve sıfır bilgi kanıtlarının, özellikle zk-SNARK’ın kullanımıyla Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) uyumluluğunu etkinleştirir. (Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimsiz Bilgi Argümanı). Önceden belirlenmiş limitlerin altında, işlemler üçüncü şahıslar tarafından görülemez.

Araştırmacıların raporuna göre:

“Aslında hedefimiz, gizlilik parası Zcash veya mikser Tornado Cash ile benzer gizlilik garantileri sağlayan, ancak kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile ilgili yasal zorluklar olmaksızın bir stablecoin yaratmak.”

Bu hesap tabanlı modelde, kullanıcılar ilgili ZKP’lerini (kısaltma tanımlanmamış olsa da muhtemelen sıfır bilgi protokolleri) oluşturacak, ardından doğrulayıcıların ZKP’leri doğrulayacağı ve blok zincirine fon kanıtı göndermek için benzersiz dijital kimlikler kullanacaktır. işlem deftere geçer. Kimlik, hükümet veya üçüncü bir tarafça oluşturulabilir.

İlgili: Fırtınaya: Kripto para birimi karıştırıcılarının karanlık dünyası

Dijital mahremiyet ile AML/CFT uyumluluğunu dengelemek, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nde güncel bir tartışma konusudur. Araştırmacılar, sistem tamamlandığında potansiyel olarak Avrupa’nın eIDAS elektronik kimlik sistemine bağlanabileceğini söylüyorlar.

Araştırmaya etonec’e ek olarak, Mina Protokolü’nü işleten San Francisco merkezli Mina Vakfı; Alman Hauck Aufhäuser Lampe bankası; ve Lüksemburg Üniversitesi Disiplinlerarası Güvenlik, Güvenilirlik ve Güven Merkezi. Mina, bir kehanet olmadan dış bilgileri tüketen “dünyanın en hafif blok zinciri” olma iddiasıyla dikkat çekiyor.

Yorum yapın