Arama Yönlendirme Dolandırıcılığından Kendinizi Nasıl Korursunuz: İpuçları ve Daha Fazlası

Çağrı yönlendirme dolandırıcılığı bir risk meselesi olabilir.  (Resim: Truecaller)

Çağrı yönlendirme dolandırıcılığı bir risk meselesi olabilir. (Resim: Truecaller)

Arama yönlendirme dolandırıcılığı bir süredir varlığını sürdürüyor; dolandırıcılar kurbanlarını kandırmak için yeni ve benzersiz yollar buluyor. İşte nasıl güvende olabileceğiniz.

Çevrimiçi ortamda, Hindistan da dahil olmak üzere ülkelerde cep telefonlarının artan penetrasyonu ile birlikte, dolandırıcıların kurbanlarını kandırmak için yeni ve benzersiz yollar bulmasıyla, arama yönlendirme dolandırıcılığı bir süredir varlığını sürdürüyor.

Bu tür dolandırıcılıkların tuzağına düşmemek için kullanabileceğiniz birkaç yol vardır. Ancak, yollarını öğrenmeden önce, çağrı yönlendirme dolandırıcılığının nasıl çalıştığını anlayalım.

Truecaller’a göre, dolandırıcılar, cep telefonu operatörünüzden veya internet servis sağlayıcınızdan (ISP) geliyormuş gibi davranarak sizi arayabilirhesabınızın ele geçirildiğini veya SIM kartınızla ilgili bir sorun olduğunu iddia etmek. Ardından, ile başlayan belirli bir numarayı çevirmenizi isteyebilirler. 401. Bu işlem çağrı yönlendirmeyi etkinleştirecekdolandırıcının aramalarınıza erişmesini ve banka hesaplarınıza ve diğer hassas verilerinize erişmek için OTP’leri almasını sağlar.

Bu dolandırıcılığı önlemek için şu ipuçlarını izleyin:

  • Kullanıcılar, arayanın numarasını doğrulayarak kendilerini arama yönlendirme dolandırıcılıklarından korumak için TrueCaller gibi uygulamalar yükleyebilir. Kullanıcılar, müşteri hizmetleri temsilcisi olduklarını iddia eden bilinmeyen numaralardan, özellikle de ‘spam’ veya ‘dolandırıcılık’ olarak işaretlenmiş numaralardan gelen aramaları yanıtlamaktan kaçınmalıdır.
  • Tanımadığınız biri sizden isterse asla kod çevirmeyin veya numaranızdan SMS göndermeyin ve bunu yapmadan önce servis sağlayıcınıza danışın.
  • OTP’ler gibi hassas bilgileri, ISP’nizden veya mobil ağ sağlayıcınızdan geliyormuş gibi davranan dolandırıcı olabilecek rastgele arayanlarla asla paylaşmayın.
  • Belirli bir dolandırıcılığı bildirmek için yetkililere de ulaşabilirsiniz. Dolandırılırsanız ve dolandırıcılar aramalarınızı yönlendirmeye başlarsa, mobil ağ sağlayıcınızla (Jio, Airtel vb.) iletişime geçin ve arama yönlendirmeyi kaldırmak için yardım isteyin.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın