Apple, Veri Sızıntısı Endişeleri Ortasında Çalışanlar İçin ChatGPT Kullanımını Yasakladı: Rapor – apk haber

Varsayılan olarak ChatGPT, daha sonra yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılan veya politikalara uygunluğu sağlamak için şirket tarafından denetlenen kullanıcıların sohbetlerini depolar.

Varsayılan olarak ChatGPT, daha sonra yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılan veya politikalara uygunluğu sağlamak için şirket tarafından denetlenen kullanıcıların sohbetlerini depolar.

Apple, OpenAI’nin ChatGPT’si de dahil olmak üzere, çalışanlarından yapay zeka tabanlı üretken sohbet robotlarını kullanmayı bırakmalarını isteyen ve büyüyen şirketler listesine katıldı.

Samsung’un ardından Apple, şirket içi meselelerle ilgili gizli bilgilerin dışarı sızmasını önlemek için çalışanlarından OpenAI’nin ChatGPT’si de dahil olmak üzere üretken yapay zeka tabanlı sohbet robotlarını kullanmayı bırakmalarını isteyen ve büyüyen şirketler listesine katıldı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, üretici yapay zekanın iş amaçlı kullanılamayacağını belirtmişti. Tesadüfen Microsoft’a ait olan ve kullanıcıların kod yazmayı otomatikleştirmesine olanak tanıyan Github Copilot gibi diğer yapay zeka tabanlı platformların kullanımını bile yasakladılar.

Varsayılan olarak ChatGPT, daha sonra yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılan veya politikalara uygunluğu sağlamak için şirket tarafından denetlenen kullanıcıların sohbetlerini depolar. Bununla birlikte, OpenAI son zamanlarda kullanıcıların sohbet geçmişini devre dışı bırakmasına olanak sağladı, ancak yine de silinmeden önceki son 30 güne ait verileri saklıyor.

Diğer şirketlere benzer şekilde, Apple’ın da ChatGPT gibi sohbet robotlarının gelişmiş yetenekleri nedeniyle çalışanların üretken yapay zekayı kod yazma gibi günlük görevler için kullanması konusunda endişeleri olabilir. Bu tür senaryolarda, şirket içi bilgilerin yanlışlıkla dış dünyaya sızma riski vardır. Sonuç olarak, Apple’ın bu nedenle çalışanları için üretken AI kullanımına kısıtlamalar getirmesi muhtemeldir.

İlgili bir haberde, bu ayın başlarında Samsung’un ChatGPT dahil üretken yapay zekanın bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar gibi ofis cihazlarında kullanımını yasakladığı bildirildi. Bu yasak, Bloomberg tarafından belirtildiği üzere dahili şirket ağlarına bağlı kişisel cihazları da kapsıyor. Ancak, Samsung’un durumunda, dahili veriler zaten ChatGPT’ye sızdırılmıştı.

Yorum yapın