Apple, Üçüncü Taraf Uygulama Mağazalarının Nft’ler Ve Kripto Için Beklenmedik Bir Şekilde Düşmesine Izin Verecek

Teknoloji devi Apple, cihazlarındaki üçüncü taraf uygulama mağazalarının Avrupa Birliği’nin (AB) yeni tekelcilik karşıtı gereksinimlerine uymasına izin vermek için hazırlanıyor ve bu, en azından kripto ve NFT uygulama geliştiricileri için büyük bir kazanç olarak görülebilir. Avrupa.

Yeni kurallara göre Avrupalı ​​müşteriler, Apple’ın tescilli App Store’u dışındaki alternatif uygulama pazar yerlerini indirebilecek ve böylece Apple’ın %30 komisyonlarını ve uygulama kısıtlamalarını aşan uygulamaları indirmelerine olanak tanıyacak. Önemli olmak.

Şu anda Apple’ın, NFT uygulamaları için, uygulamaları kripto para birimi ödemelerini desteklemesine izin verilmezken, kullanıcıları Apple’ın %30 komisyonuna tabi uygulama içi satın alımlardan geçmeye zorlayan katı kuralları vardır.

Apple’ın kuralını uygulaması, Coinbase’in kendi kendine saklama cüzdanı uygulaması güncellemesinin 1 Aralık’ta bloke edilmesine yol açtı çünkü Apple, uygulama içi satın alma yoluyla “gas ücretinin %30’unu toplamak” istiyordu, ki bu “açıkça mümkün değil”. Coinbase.

Daha sonra, Apple’ın, uygulama içi satın alma sistemi aracılığıyla yapılamıyorsa cüzdanın NFT işlemlerini devre dışı bırakmasını istediğini iddia etti.

NFT pazar yeri Rarible’ın kurucu ortağı Alex Salnikov tweet attı 13 Aralık’ta bir “kripto uygulama mağazasının” kurulabileceği ve risk sermayesi destekli bir girişim için “harika bir aday” olacağı haberine yanıt olarak.

Apple’ın ekosistemini açma hamlesi, sözde “bekçileri” düzenlemeyi ve platformların “üçüncü tarafların bekçinin kendi hizmetleriyle birlikte çalışmasına” izin veren önlemlerin bir parçası olarak adil davranmasını sağlamayı amaçlayan AB’nin Dijital Pazarlar Yasasına yanıt olarak geldi.

2024 yılına kadar tam olarak uyması gereken işletmeler için Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olacaktır.

Apple, geliştiricilerin Apple’ı içermeyen uygulamalara alternatif ödeme sistemleri kurmasına izin veren Yasanın bir bölümüne uyup uymayacağına henüz karar vermedi. eğer uyarsa, kripto para birimlerine izin veren ödeme sistemlerini açabilir.

İlgili: LBRY, Apple’ın COVID-19 salgını sırasında belirli terimleri sansürlemeye zorladığını iddia ediyor

Teknoloji devi, kullanıcıları güvenli olmayan uygulamalara karşı korumak amacıyla Apple’dan doğrulama gibi, mağazası dışındaki yazılımlar için güvenlik gereksinimlerini zorunlu kılıyor.

Apple’ın kapalı ekosistemindeki değişiklikler yalnızca AB içinde geçerli olacak, diğer bölgelerin de ABD Kongresi’nde Senatörler Marsha Blackburn ve Richard Blumenthal tarafından önerilen Açık Uygulama Pazarları Yasası gibi benzer yasaları geçirmesi gerekecek.

Yorum yapın