Apple, Temmuz Ayında ‘Fotoğraf Yayınım’ Hizmetini Durduracak, Kullanıcıların iCloud Fotoğraflarına Geçmesi Gerektiğini Söyledi

Kullanıcılar gelecekte iCloud Photos'a başvurmak zorunda kalacak.  (Resim: Elma)

Kullanıcılar gelecekte iCloud Photos’a başvurmak zorunda kalacak. (Resim: Elma)

Apple, “Fotoğraf Yayınım” hizmetinin 26 Temmuz 2023’te kapatılacağını duyurdu ve bundan sonra da, kullanıcıların iCloud’da güvenli fotoğraf saklama için tüm Apple aygıtlarında iCloud Fotoğrafları’na geçmeleri tavsiye ediliyor.

Apple, “Fotoğraf Yayınım” hizmetinin 26 Temmuz 2023’te kapatılacağını duyurdu ve bundan sonra, kullanıcılara, iCloud’da güvenli fotoğraf depolama için tüm Apple aygıtlarında iCloud Fotoğrafları’na geçmeleri tavsiye ediliyor.

2011’de iCloud ile birlikte kullanıma sunulan Fotoğraf Yayınım, son 30 güne ait 1000 adede kadar fotoğrafı iPhone, iPad ve Mac dahil Apple aygıtlarında eşzamanlamak için ücretsiz bir çözüm sunuyordu.

Geçişin bir parçası olarak Apple, kullanıcıların cihazlarından Fotoğraf Yayınım’a yeni fotoğraf yüklemelerinin, 26 Haziran 2023 olarak ortaya çıkan kullanımdan kaldırma tarihinden bir ay önce durdurulacağını bildirir.

“Bu tarihten önce hizmete yüklenen tüm fotoğraflar, yükleme tarihinden itibaren 30 gün boyunca iCloud’da kalacak ve Fotoğraf Yayınım’ın şu anda etkin olduğu tüm cihazlarınızda kullanılabilecektir. Apple, 26 Temmuz 2023’e kadar iCloud’da hiç fotoğraf kalmayacak ve hizmet kapatılacak” dedi.

Kullanıcılar, Fotoğraf Yayınım içindeki fotoğrafların zaten “cihazlarınızdan en az birinde” depolandığının farkında olmalıdır. Bu nedenle, bir cihazda orijinal fotoğraflar varsa, kullanıcılar fotoğraflarını kaybetmez. Ancak, kitaplığınızda depolanmayan (örneğin bir iPhone, iPad veya Mac’te) fotoğrafları kaybetmemek için kaydetmeniz önerilir.

Gelecekte, kullanıcıların, fotoğrafları Apple aygıtlarında depolamak ve eşzamanlamak için iCloud Fotoğrafları’na güvenmeleri gerekecek. 5 GB ücretsiz depolama sınırını aştığınızda, ek depolama için ücretli bir abonelik gerekeceğini unutmayın.

Yorum yapın