Apple Sonunda Diğer Uygulama Mağazalarından Uygulama İndirmenize İzin Verecek Ama Herkes İçin Değil – apk haber

Apple, son Avrupa Birliği yasaları sayesinde politikalarını değiştirmek zorunda kalıyor. Şirket, iPhone’lar için USB-C şarjını desteklemek için şimdiden değişiklikler yapıyor ve şimdi üçüncü taraf uygulama mağazalarının iPhone’larda çalışmasına izin verecek. Bu doğru, iPhone’lar yakında diğer rakip uygulama mağazalarından uygulamaları yandan yüklemenize izin verecek.

Karar hem iPhone hem de iPad için geçerli ancak Apple bu uyumluluğu Avrupa pazarıyla sınırlayacak gibi görünüyor. tarafından aktarılan kaynaklara göre BloombergApple gelecek yılın sonlarına doğru yeni yasaya uyum sağlayacak.

Bu değişiklik sektör için büyük olacak ve Microsoft ve Amazon gibilerinin sırayı atlaması ve iOS ve iPadOS kullanıcılarının App Store’u atlayıp onun yerine uygulamalarını kullanmasına izin vermesinin önünü açacak. Bununla birlikte, bunun gibi değişiklikler, iPhone’ların güvenlik yönüyle ilgili büyük bir soruyu beraberinde getiriyor.

Ne de olsa, Apple’ın uygulama yan yüklerini desteklememeye karar vermesinin nedenlerinden biri, bu uygulamaların ve cihazlarının güvenliği üzerinde kontrole sahip olmamasıdır. İlginç bir şekilde, AB yasası Apple’a, App Store satın alımlarında geliştiricilerden yüzde 30’luk bir komisyon alma gücünü kaybedeceğinden, gelirlerini azaltabilecek bir üçüncü taraf faturalandırma sistemine izin verme yetkisi vermiyor.

Yeni AB yasası 2024’ün ortalarında yürürlüğe giriyor ve kurallara uymamak, onları yıllık küresel gelirlerinin yüzde 10’una kadar para cezası ödemekle yükümlü kılıyor ki bu, Apple gibi bir şirket için büyük bir rakam olabilir.

Apple, imajını tüketicilerin aklında kalanların en üstünde gizlilikle inşa etti. Kötü niyetli kişiler artık Apple’ın iOS ve iPadOS ekosistemleri üzerindeki kontrolünün gevşediğinin farkında olduğundan, yandan yükleme, bunu şirketin elinden tamamen alacak ve platformu daha fazla saldırı için açacaktır. Bu tür yasaların diğer pazarlarda da kabul edilip edilmeyeceğini görmek ilginç olacak, bu da Apple’ın elini tüm ülkeler için tek bir politika yapılandırmaya zorlayacak.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın