Apple iPhone 15, MagSafe Olmadan 15W Kablosuz Hızlı Şarjı Destekleyebilir: Rapor – apk haber

Apple’ın merakla beklenen iPhone 15 serisini Eylül 2023’te piyasaya sürmeye hazırlandığı bildiriliyor. Çin’den gelen son söylentiler, yaklaşan iPhone 15 modellerinin 15W kablosuz hızlı şarj desteği sunarak MagSafe sertifikalı şarj cihazlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracağını öne sürüyor.

Bu, kullanıcıların resmi MagSafe sertifikasına sahip olmayan üçüncü taraf şarj cihazlarını kullanarak daha yüksek kablosuz şarj hızlarına ulaşabilecekleri anlamına gelir. MacRumors’a göre, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 modelleri, Apple’ın resmi MagSafe şarj cihazı veya resmi MFM (Made for MagSafe) sertifikasına sahip üçüncü taraf şarj cihazlarıyla yalnızca 15W kablosuz hızlı şarj elde edebiliyor.

Standart Qi sertifikalı kablosuz şarj cihazları kullanılırken, bu modeller maksimum 7,5 W şarj hızıyla sınırlıdır. Söylentiler, iPhone 15 serisinin, Apple’ın resmi sertifikasına sahip olanlara göre genellikle daha uygun fiyatlı alternatifler olan MFM sertifikalı olmayan şarj cihazları kullanarak 15W kablosuz manyetik şarja erişebileceğini öne sürüyor.

Raporda, söylentinin kaynağı doğrulanmamış olsa da, iddianın Apple’ın yeni nesil Qi2 kablosuz standardının geliştirilmesindeki rolüyle uyumlu olduğu belirtildi.

Ocak 2023’te Kablosuz Güç Konsorsiyumu tarafından duyurulan Qi2 kablosuz standardı, MagSafe’e benzer bir Manyetik Güç Profili içerir. Bu yeni standart, cihazlar ve şarj cihazları arasında daha iyi uyum sağlayarak daha iyi enerji verimliliği ve daha yüksek şarj hızları sağlar. Qi2 akıllı telefonlar ve şarj cihazlarının 2023 tatil sezonundan itibaren satışa sunulması bekleniyor.

Apple’ın MagSafe benzeri işlevselliği Qi2 kablosuz şarjı destekleyen tüm cihazlara genişletme kararı, USB-C konusundaki duruşuyla çelişiyor gibi görünüyor.

iPhone 15’in Avrupa’daki yeni düzenlemelerle uyumlu bir USB-C bağlantı noktasına sahip olduğu söyleniyor. Ancak, MacRumors’un bildirdiğine göre, bu ayrıntılar henüz resmi olarak onaylanmadı.

Bu arada Apple, 5 Haziran 2023’teki açılış etkinliğinden başlayarak yaklaşan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda iOS 17’yi tanıtmaya hazırlanıyor. iOS 17’de beklenen dikkate değer özelliklerden biri, iPhone’u bir ” akıllı ev ekranı.”

Yorum yapın