Apple iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS özelliği ABD’li Bir Adamın Hayatını Kurtarıyor – apk haber

Apple iPhone 14 özelliği “Uydu üzerinden Acil SOS”, kırsal bir bölgede mahsur kalan ABD’li bir adamın hayatını kurtardı.

Apple, iOS 16.1 ile, iPhone 14 sahiplerinin hücresel veya WiFi bağlantısı olmasa bile acil durum servisleriyle iletişime geçmesine olanak tanıyan Uydu aracılığıyla Acil SOS özelliğini kullanıma sundu.

MacRumors’a göre, Alaska Eyalet Polisleri 1 Aralık’ta Noorvik’ten Kotzebue’ye kar makinesiyle seyahat eden bir adamın mahsur kaldığına dair bir uyarı aldı.

Bağlantının olmadığı soğuk ve uzak bir yerde adam, iPhone 14’ünde uydu aracılığıyla Acil SOS’u etkinleştirerek yetkilileri içinde bulunduğu kötü duruma karşı uyardı.

Yerel arama ve kurtarma ekipleriyle birlikte Apple’ın Acil Durum Müdahale Merkezi, gönüllü arama görevlilerini doğrudan acil durum işlevini kullanarak Apple’a iletilen GPS koordinatlarına gönderir.

Rapora göre, adam başarıyla kurtarıldı ve herhangi bir yaralanma olmadı.

Sınırlı uydu kapsama alanına sahip uzak bir bölgede bulunuyordu.

Apple, Noorvik ve Kotzebue’nin 69Ao enlemine yakın olması nedeniyle, Kanada ve Alaska’nın kuzey bölgeleri gibi 62Ao enleminin üzerindeki yerlerde uydu bağlantısının bulunmayabileceğini de ekledi.

Geçen ay Apple, iPhone 14 modelleri için uydu üzerinden Acil SOS’u destekleyen kritik altyapıyı geliştirmek için 450 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Şu anda, uydu bağlantısı Kuzey Amerika’da mevcuttur ve şirket yakında Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’a yayılacaktır.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın