Apple, Google ve Mozilla, Web’de Tarama Deneyiminizi Geliştirmek İçin Birlikte Çalışıyor: Bu Ne Anlama Geliyor?

Nadir bir dizi etkinlikte, web tarayıcısı devlerinden oluşan üçlü, web deneyiminizin daha iyi ve kullanıcı dostu olması için birlikte çalışmayı planlıyor. Mobil performans ve daha fazlası için kıyaslama araçlarını sık sık duymuşsunuzdur, ancak şimdi Apple, Mozilla ve Google, web tabanlı bir kıyaslama aracı olan Speedometer 3 için çabalarını birleştiriyor.

Açıklama bu hafta başlarında yapıldı, ancak kullanıcılara en iyi web tarayıcısı performansını sağlamak dışında bu aracın amacı hakkında hala çok fazla ayrıntıya sahip değiliz.

Araca, gerçek zamanlı web kullanımınızı ölçmek ve bunu bir dizi demo uygulamasına göre uygulamak emanet edilecektir. Performans, bir cihazda kendi demo uygulamalarını çalıştıran ve okumalarına göre size bir puan veren 3D Mark gibi diğer kıyaslama uygulamalarına benzer şekilde test edilecektir.

Üç web tarayıcısı geliştiricisi de birbiriyle rekabet ettiğinden, ancak kullanıcıların karşılaştığı sorunlar üzerinde ortaklaşa çalışma ihtiyacının farkında olduğundan, gelişme sürpriz oldu.

İlginç bir şekilde, Microsoft’un kendi Chromium tabanlı Edge tarayıcısına sahip olan ve yavaş yavaş pazardaki popüler web tarayıcılarından biri haline gelen bu girişime katılmadığını fark etmişsinizdir. Ortaklık aynı zamanda ekosistemleri açmak ve birbirlerine ilgili web motoru protokollerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak istiyor.

Bu kıyaslama aracı aracılığıyla toplanan tüm ayrıntılar, kullanıcılara daha iyi tarayıcı performansı sağlayan değişiklikler yapmak için kullanılacaktır. Apple ve Co., JavaScript çerçeveleri gibi modern uygulamaları çalıştırabilmesi için Speedometer 3 sürümünü güncelleyecektir.

Hepimiz Google Chrome’un web tarayıcısı alanında fiili lider olduğunu, Safari’nin ikinci sırada olduğunu ve ardından Microsoft’un Edge ve Firefox’un dördüncü sırada olduğunu biliyoruz. Bu ilişkilendirmeden sonra insanların ne gibi değişiklikler bekleyebileceğini söylemek için henüz çok erken ve Microsoft yakın zamanda çeteye katılmaya karar verecek mi?

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın