Apple Gelişmiş Erişilebilirlik Özellikleri Getiriyor – apk haber

ABD merkezli teknoloji devi Apple önemli bir hamleyle bilişsel, görme, işitme ve mobil erişilebilirlik için yeni yazılım özelliklerinin yanı sıra konuşamayan veya konuşma yetisini kaybetme riski taşıyan bireyler için yenilikçi araçlar duyurdu.

Bu yıl içinde iPhone, iPad ve Mac’teki yeni Canlı Konuşma özelliği ile kullanıcılar, telefon ve FaceTime aramalarının yanı sıra yüz yüze görüşmeler sırasında yüksek sesle söylenmesi için söylemek istediklerini yazabilirler. Kullanıcılar ayrıca, aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarıyla yapılan canlı sohbetler sırasında hızla araya girmek için yaygın olarak kullanılan cümleleri kaydedebilir.

“Apple’da her zaman en iyi teknolojinin herkes için geliştirilmiş teknoloji olduğuna inandık. Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Herkesin yaratma, iletişim kurma ve sevdiği şeyi yapma fırsatına sahip olması için teknolojiyi erişilebilir kılma konusundaki uzun geçmişimize dayanan inanılmaz yeni özellikleri paylaşmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Yakın zamanda ALS (amiyotrofik lateral skleroz) teşhisi konanlar veya konuşma yeteneğini giderek etkileyebilecek diğer durumlar gibi konuşma yetilerini kaybetme riski taşıyan kullanıcılar için Kişisel Ses, aşağıdaki gibi bir ses oluşturmanın basit ve güvenli bir yoludur: onlara.

Apple, kullanıcıların iPhone veya iPad’de 15 dakikalık ses kaydı yapmak için rastgele bir dizi metin istemiyle birlikte okuyarak Kişisel Ses oluşturabileceklerini söyledi. Yardımcı Erişim özelliği, bilişsel yükü hafifletmek için uygulamaları ve deneyimleri temel özelliklerine ayrıştırmak için tasarımdaki yenilikleri kullanır.

Bu özellik, Mesajlar, Kamera, Fotoğraflar ve Müzik’in yanı sıra tek bir Arama uygulamasında birleştirilen Telefon ve FaceTime için özelleştirilmiş bir deneyim içerir. Şirkete göre, yüksek kontrastlı düğmeler ve büyük metin etiketleriyle farklı bir arayüzün yanı sıra güvenilir destekçilerin deneyimi destekledikleri kişiye göre uyarlamalarına yardımcı olacak araçlar sunuyor.

Kullanıcılar ve güvenilir destekçiler, Ana Ekranları ve uygulamaları için daha görsel, ızgara tabanlı bir düzen veya metni tercih eden kullanıcılar için satır tabanlı bir düzen arasında seçim yapabilir. Büyüteçte İşaretle ve Konuş özelliği, görme engelli kullanıcıların birkaç metin etiketine sahip fiziksel nesnelerle etkileşim kurmasını kolaylaştırır.

İşaretle ve Konuş, iPhone ve iPad’deki Büyüteç uygulamasında yerleşiktir, VoiceOver ile çalışır ve kullanıcıların fiziksel ortamlarında gezinmelerine yardımcı olmak için Kişi Algılama, Kapı Algılama ve Görüntü Açıklamaları gibi diğer Büyüteç özellikleriyle birlikte kullanılabilir.

Sesle Denetim özelliği, metin düzenleme için fonetik öneriler ekler, böylece sesleriyle yazan kullanıcılar, kulağa benzer gelebilecek birkaç kelime arasından doğru kelimeyi seçebilir. Ek olarak, Sesle Denetim Kılavuzu ile kullanıcılar iPhone, iPad ve Mac’te dokunmaya ve yazmaya alternatif olarak sesli komutları kullanmayla ilgili ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenebilirler.

Anahtarla Denetim’i kullanan fiziksel ve motor engelli kullanıcılar, iPhone ve iPad’de oyun oynamak için herhangi bir anahtarı sanal oyun denetleyicisine dönüştürebilir. SignTime özelliği, Apple Store ve Apple Destek müşterilerini isteğe bağlı işaret dili tercümanlarıyla buluşturmak için 18 Mayıs’ta Almanya, İtalya, İspanya ve Güney Kore’de kullanıma sunulacak.

İşaretle ve Konuş, LiDAR Tarayıcılı iPhone ve iPad cihazlarında İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Çince, Kantonca, Korece, Japonca ve Ukraynaca dillerinde kullanılabilecektir.

Yorum yapın