Apple, Akıllı Telefon Onarımını Kısıtlayan Fransa’da Soruşturma Altında – apk haber

Savcılar ve bir dernek Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fransa’nın ABD’li teknoloji devi Apple’ı akıllı telefonların onarımını kısıtlayarak güncelliğini yitirmesini planladığı iddiasıyla soruşturduğunu söyledi.

Paris savcılığı, sözde yanıltıcı ticari uygulamalar ve planlı eskitmeyle ilgili soruşturmanın Aralık ayından bu yana sürdüğünü söyledi.

Halt Planned Obsolescence (HOP) derneği tarafından yapılan bir şikayetin ardından geldi.

HOP, soruşturmanın iPhone üreticisinin “mikroçipler de dahil olmak üzere yedek parçaların seri numaralarını bir akıllı telefonunkilerle ilişkilendirdiğini ve üreticiye onaylı olmayan tamirciler tarafından yapılan onarımları kısıtlama veya onarılan bir akıllı telefonu uzaktan bozma olanağı verdiğini” göstermesini umduğunu söyledi. jenerik parçalarla”.

Dernek, Apple’ı “gerçek döngüsel ekonomi mantığıyla cihazları onarma hakkını garanti etmeye” çağırdı.

Apple France yorum için hemen müsait değildi.

2020’de Apple, iPhone kullanıcılarına yazılım güncellemelerinin eski cihazları yavaşlatabileceğini söylemediği için 25 milyon avro (daha sonra 27,4 milyon dolar) ödemeyi kabul etti.

Skandal, Aralık 2017’de ABD teknoloji devinin en son iOS yazılımının pil ömrü kötüleşen eski telefonların performansını yavaşlattığını kabul etmesiyle patlak verdi.

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın