Apple, 2022’de 1,7 Milyon Hileli Uygulama Gönderimini Engelleyerek 2 Milyar Dolarlık Dolandırıcılığı Önledi – apk haber

Uygulama indirmek isteyen Apple kullanıcıları için tek hedef olan Apple App Store, Apple yandan yüklemeye ve sıkı uygulama tarama protokollerine ve güvenlik önlemlerine karşı duruşunu sürdürürken güvenli olmaya devam ediyor. Apple, App Store’un 1,7 milyon uygulama gönderimini geri çevirdiğini ve 2022 boyunca 2 milyar dolara ulaşan hileli işlemleri etkili bir şekilde önlediğini iddia etti.

Apple, 2022’de kurtuldu 4.28.000 geliştirici hesabı ve 282 milyon müşteri hesabı dolandırıcılık ve müşteri suiistimali ile ilgili. Apple ayrıca 198 milyon sahte hesabı daha tam olarak oluşturulmadan bloke etti.

Ayrıca kullanıcıları, “App Store ile aynı yerleşik gizlilik ve güvenlik korumalarına sahip olmayan” gayri meşru vitrinlerden gelen yaklaşık 57.000 güvenilmez uygulamadan korudu. Apple, bu “yetkisiz pazar yerlerinin”, geliştiricilerin izni olmadan popüler uygulamaları taklit etmek için tasarlanmış tehlikeli yazılımlar dağıttığını belirtiyor.

Uygulama gönderimlerine gelince, Cupertino merkezli teknoloji devi, App Store’da kullanıma sunulmadan önce her uygulamada bir dizi güvenlik kontrolü gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Apple, “Geliştirme aşamasında Xcode, uygulamaları yetkili teknolojileri kullandıklarını doğrulamak ve uygulamanın App Store için minimum gereksinimleri karşıladığından emin olmak için sistematik olarak inceler” dedi.

“Bir geliştirici, uygulamasını App Store Connect’e yükledikten sonra, özel API’leri referans almadığını ve bilinen kötü amaçlı yazılımlardan arınmış olduğunu doğrulamak için ek kontroller yapılır. İncelemeye girdikten sonra, her gönderim Apple’ın kalite ve güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmak için Uygulama İnceleme ekibinin bir üyesi tarafından dikkatlice incelenir.”

Apple, App Review desteği sağlayarak, 1.85.000’den fazla geliştiricinin, 6,1 milyonluk muazzam bir uygulama gönderiminden App Store’da kendi uygulamalarını başlatmasına yardımcı oldu. Apple’ın Uygulama İnceleme sistemi, zararlı kod içeren ve kullanıcıların kimlik bilgilerini diğer hizmetlerden çalma yeteneğine sahip uygulamaları tespit etti. Şirket ayrıca “zararsız finansal yönetim platformları” gibi görünen ancak kötü amaçlı, tamamen farklı bir uygulamaya dönüşebilen uygulamaları da ortaya çıkardı.

2022’de App Store, şaşırtıcı bir şekilde 1 milyarın üzerinde derecelendirme ve incelemeyi yönetti ve yaklaşık 3,9 milyon çalıntı kredi kartının hileli satın almalarda kullanılmasını engelledi ve 7.14.000 hesabın başka işlem yapmasını yasakladı.

Şirket, 2022’de App Store’da toplam 2,09 milyar dolarlık sahte işlemi durdurdu.

“Apple, kredi kartı dolandırıcılığını son derece ciddiye alıyor ve App Store ile kullanıcılarını bu tür stresten korumaya kararlı. Örneğin, Apple Pay ile kredi kartı numaraları asla üye işyerleri ile paylaşılmaz, bu sayede ödeme işlemi sürecindeki bir risk faktörü ortadan kalkar” dedi.

Yorum yapın