Ankr, Istismarı Doğruladı Ve Ticaretin Derhal Durdurulmasını Istedi

BNB Zinciri tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Ankr, 1 Aralık’ta multi-milyon dolarlık bir istismara uğradığını doğruladı.

Saldırı ilk gibi görünüyordu keşfetti zincir üstü güvenlik analisti PeckShield tarafından 2 Aralık 12:35 UTC civarında.

Saldırıdan sonraki bir saat içinde Ankr, Twitter’da aBNB jetonunun istismar edildiğini ve tehlikeye atılan jetonun ticaretini derhal durdurmak için borsalarla birlikte çalıştığını doğruladı.

Saldırganın, protokolde stake edilmiş BNB (BNB) için ödül getiren bir token olan 20 trilyon Ankr Ödüllü Bahisli BNB’yi (aBNBc) basabildiği iddia ediliyor.

Zincir üstü analiz firması Lookonchain’in bir Twitter gönderisine göre, istismarcı o zamandan beri Uniswap, Tornado Cash ve çeşitli köprüler gibi hizmetleri, yaklaşık 5 milyon dolar değerinde USD Coin (USDC) kazanmak için fonları takas etmek ve gizlemek için kullandı.

aynı zamanda katma Bir sonraki gönderide “Ankr Staking’teki tüm temel varlıklar şu anda güvende ve tüm altyapı hizmetleri etkilenmedi.”

Cointelegraph’a saldırıyla ilgili yaptığı açıklamalarda, blockchain güvenlik firması Beosin, istismarın büyük olasılıkla akıllı sözleşme kodundaki güvenlik açıkları ile birlikte ele geçirilmiş özel anahtarlardan kaynaklandığını öne sürdü. gelmek Ankr ekibi tarafından yaklaşık 12 saat önce yapılan teknik güncellemeden.

Beosin ayrıca, CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, toplu para basma olayının aBNBc fiyatının birkaç saat içinde %99,5 düşerek 303,89 dolardan 1,53 dolara düşmesine neden olduğunu kaydetti.

Cointelegraph’a konuşan bir Beosin sözcüsü, “Dağıtıcının özel anahtarının bu yükseltmede açığa çıkmış olması ve bir saldırganın konuşlayıcı ayrıcalıklarını kullanarak sözleşmeyi değiştirmesine yol açması olasıdır.”

2 Aralık tarihli bir Twitter gönderisinde, kripto borsası Binance onaylanmış ekibi, konuyu daha ayrıntılı araştırmak için ilgili taraflarla görüşürken, Binance’in kullanıcı fonlarının risk altında olmadığını da sözlerine ekledi. BNB Zinciri Twitter sayfası da istismarcının cüzdan adresinin kara listeye alındığını belirtti.

Cointelegraph, açık ilk keşfedildiğinde Ankr ile iletişime geçti ancak hemen bir yanıt alamadı.

Güncelleme 4:30am UTC 2 Aralık: Beosin’in Ankr yorumlarından resmi bir açıklamaya eklendi.

2 Aralık 05:30 UTC Güncellemesi: Binance’in BNB Zinciri Twitter hesabından bir açıklama eklendi.

Yorum yapın