Ankr, Helio Stabilcoin Istismardan Sonra Iyileşirken Kullanıcıları Bir Bütün Haline Getirmek Için 15 Milyon Dolar Dağıtıyor

ABD dolarına sabitlenmiş HAY stablecoin’i çıkaran Stablecoin protokolü Helio, söz konusu 7 Aralık’ta bir tweet’te HAY’de şu ana kadar açık piyasada 3 milyon dolarlık kötü borcu geri satın aldığını söyledi. Önceki gün, blockchain altyapı platformu Ankr belirtilmiş son istismarından ve bunun sonucunda HAY’in aşırı dolaşımından kaynaklanan kötü borcu geri satın almak için 15 milyon dolar tahsis edecekti.

2 Aralık’ta bir bilgisayar korsanının Ankr’ın akıllı sözleşme kodundaki güvenlik açıklarını manipüle etmesi ve teknik bir yükseltmeden sonra özel anahtarları ele geçirmesi sonucunda görünüşte alakasız bir dizi olay meydana geldi. Sonuç olarak bilgisayar korsanı, BNB’ye (BNB) sabitlenmiş 20 trilyon Ankr Ödüllü Bahisli BNB’yi (aBNBc) bastı ve aBNBc’nin fiyatı yaklaşık 300 dolardan 2 doların altına düşerek bunları sattı.

Ancak, bir tüccar daha sonra Helio Protokolü’nde aBNBc ve BNB arasında sabitlenmiş fiyatların sabit kodlandığı iddiasından yararlandı. Tüccar, yalnızca 10 BNB ile 183.885 aBNBc satın aldı ve bunu teminat olarak kullanarak 16 milyon HAY ödünç aldı, daha sonra bunu 15,5 milyon Binance USD (BUSD) ile takas ederek orijinal sermayesinden 5.209 kat kar elde etti.

İstismardan sonra, HAY çıpasını kaybetti ve madeni para başına 0,20 dolara kadar düştü ve kayıplarının çoğunu yayınlandığı tarihte 0,96 dolardan işlem yapmak için geri aldı. Olayın hemen ardından Helio ekibi fazla HAY’ı geri alıp bir yakma adresine göndereceğini bildirdi. Başlangıçta, kullanıcılar %152 oranında teminat olarak BNB yatırarak HAY basabiliyordu. Protokol, olaydan önce yaklaşık 90 milyon dolarlık kilitli bir toplam değere sahipti.

Yorum yapın