Animoca Brands, 2022’De En Çok Finanse Edilen Metaverse Geliştiricisi: Nasdaq

Kripto ayı piyasası, sektördeki birçok önde gelen isim ve şirket tarafından inşaatçı piyasası olarak da adlandırıldı.

Nasdaq’tan gelen yeni veriler, yatırımcıların Web3’e, özellikle metaverse ile ilgili projelere para yatırmaya devam ederken bu zihniyete sahip olduklarını ortaya koyuyor.

Geçen yılki verilere göre, 216 metaverse finansman anlaşması tamamlandı ve toplamda yaklaşık 2 milyar ABD dolarına ulaştı. Finansman havuzunun en üstünde “destek” tabanlı hizmetler, diğer bir deyişle bina için ana bileşenler yer alıyordu:

“Metaverse deneyimleri oluşturmak için birdenbire dijital mimarlara, oyun tasarımcılarına, yapay zeka geliştiricilerine, içerik oluşturuculara ve özel metaverse hizmetlerine ihtiyaç duyuldu.”

Büyük bir metaverse ekosistem geliştiricisi olan Animoca Brands’in, kapatılan 15 anlaşmayla geçen yıl en çok metaverse anlaşmasını yaptığı ortaya çıktı. Şirket, 2022’de 564 milyon doların üzerinde fon aldı.

Ayrıca yakın zamanda, uzaydaki geliştiriciler için milyar dolarlık bir metaverse fonu başlatmayı planladığını duyurdu.

Rapor, daha büyük metaverse platformlarının bu yıl yatırımcılardan daha fazla ilgi gördüğünü söyledi. Bu, gelecekte daha küçük, daha niş projelerin önünü açsa da. Nasdaq’a göre, özellikle “açık metaverse” planları olanlar üstünlük sağlayacak.

İlişkili: Web3 devleri kripto kışında ‘her zamankinden daha aktif’: Rapor

İleriye bakıldığında, rapor, destek hizmetleri AI ve avatar firmalarının büyük yatırım görmeye devam edeceğini söylüyor. Ek olarak, açık metaverse platformlarının genişletilmesi, gelişmiş ekonomik modeller ve GameFi’de kullanılabilirlik ile birlikte geliştirmenin bir sonraki aşamasını belirleyecektir.

2021, nonfungible token’ın (NFT) yılıydı, bu yıl da Oxford sözlüğünde yılın kelimesi olarak ikinci sırada geldiği için benzer şekilde metaverse yılı olarak kabul edilebilir.

Her ikisi de kendi patlamalarından önce vardı. Ancak bu, geliştiricilerin, markaların ve tüketicilerin topluca gemiye atladığı yıldı. Aslında araştırma, meta veri deposunun uzun vadeli NFT başarısında kilit bir faktör olduğunu bile gösteriyor.

Yakın zamanda yapılan başka bir anket, tüketicilerin %90’ından fazlasının meta veri evrenini ve onun dijital deneyimlerini nasıl şekillendireceğini merak ettiğini ortaya koydu.

Yorum yapın