Ana Trend Çizgisi Kaybına Rağmen Bitcoin 2022 Ayı Piyasası ‘Olağan’ – Analist

Önemli bir hareketli ortalamanın altında “benzeri görülmemiş” bir dönem geçiren Bitcoin (BTC), 2022 ayı piyasası için kötü bir rehber.

Bu, bu hafta analist Superswell’in görüşüydü. savunulan Mevcut BTC fiyat hareketini anlamanın bir yolu olarak zincir üstü metrikler.

Bitcoin ayı piyasası için “İşler şimdiye kadar her zamanki gibi”

Superswell, 5 Aralık’ta attığı bir dizi tweet’te, 200 haftalık basit hareketli ortalamanın (SMA) BTC/USD üzerinde destek olarak kaybolmasıyla ilgili endişe duyanlara meydan okudu.

“Son birkaç aydır, epeyce insanın, BTC’nin 200wkSMA’da destek bulamamasının emsalsiz olduğuna ve bu nedenle, özellikle aşağıda ne kadar zaman harcadığımızı göz önünde bulundurarak, keşfedilmemiş bir bölgede bulunduğumuza dikkat çektiğini gördüm.” iplik oku.

“Zincir içi verilerin tarihsel kapitülasyonlarla ilgili olarak nerede olduğumuz konusunda TA’dan (yani: 200wkSMA) daha iyi bilgi sağladığını kişisel olarak burada hissediyorum.”

BTC/USD, Cointelegraph Markets Pro ve TradingView tarafından onaylandığı üzere, Ağustos ortasında 200 SMA’nın altına düştü ve yaklaşık dört aylık bir direnç olarak trend çizgisindeki yerini aldı.

200 SMA ile BTC/USD 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Ancak Cointelegraph’ın bildirmeye devam ettiği üzere, zincir üstü veriler farklı bir hikaye anlatıyor ve haftalarca veya daha uzun süredir ayı piyasası dip sinyalleri derliyor.

Superswell, özellikle zincir üstü analitik firması Glassnode’dan dört tanesini vurguladı: kârdaki arz yüzdesi, kârdaki hacim yüzdesi, düzeltilmiş harcanan çıktı kâr oranı (aSOPR) ve gerçekleşen değere karşı piyasa değeri (MVRV).

Bunlar şimdiye kadar önceki ayı piyasalarını yenmemiş (hatta bazı durumlarda eşleşmemiş) olsa da, bu en kötüsünden korkmak için bir sebep değil, diye devam etti Superswell.

“Zincir içi bir bakış açısından, bu, bir makro dip ve ayı piyasası için *şimdiye kadar* her zamanki gibi işliyor,” diye yazdı.

“Bu, *çünkü* bu seviyelere ulaşıldığı için dibe vurduğumuz anlamına gelmiyor.”

Bir örnek, kâr yüzdesi biçiminde geldi – işlem hacminin hangi kısmının geçen sefer olduğundan daha yüksek bir fiyatta hareket eden madeni paraları içerdiğini gösteren bir grafik.

Şu anda düşüş eğiliminde olan metriğin bir yükseliş trendi başlatması gerekiyor – Superswell’in “bir makro dönüşü onaylayacağını” söylediği bir dizi daha yüksek salınım dipleri ve daha yüksek tepeler.

“Bu sadece *bir* tersine çevirme modelinin bir örneği. Aranacak çok şey var” dedi.

Kar açıklamalı grafikte Bitcoin yüzde hacmi. Kaynak: Superswell/ Twitter

BTC fiyatının umutları “makro rejim değişikliği”

Bu arada Glassnode’un kendisi de, bu hafta makro işaretler için piyasada “* görünmez el” olarak tanımlanan ve aşırı yükselen kâr ve zararı hedef aldı.

İlgili: Bugün Bitcoin’in değeri ne kadar?

Haftalık haber bülteni “The Week On-Chain”in son sayısında araştırmacılar, kazançları aşan kayıpların “tarihsel olarak bir makro piyasa rejim değişikliğiyle çakıştığını” belirtti.

Eşlik eden bir grafik, zincirde gerçekleşen kayıpların gerçekleşen kazançlara oranını, başka bir deyişle, zarar veren zincir üstü işlemlerin kârda gerçekleştirilenlere oranını gösterdi.

Glassnode, “Burada, gerçekleşen kar / zarar arasındaki oranın tüm zamanların en düşük seviyesini kaydettiğini gözlemleyebiliriz” diye özetledi.

“Bu, piyasa tarafından kilitlenen kayıpların kar elde etme olaylarından 14 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu muhtemelen kısmen 2020-22 dönemi fiyat hareketinin tamamının spot fiyatın üzerinde olduğunu yansıtıyor.”

Bitcoin gerçekleşen kar/zarar açıklamalı tablosu (ekran görüntüsü). Kaynak: Glassnode

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın