Amerikalıların %13’Ü Artık Kripto Paraya Sahip: Jpmorgan Araştırması

JPMorgan Chase’in yeni araştırması, Amerikan nüfusunun yaklaşık %13’ünün – veya 43 milyon insanın – hayatlarının bir noktasında kripto para birimine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

“ABD Hanehalkı Kripto Varlık Kullanımının Dinamikleri ve Demografisi” başlıklı 13 Aralık tarihli bir rapora göre, bu sayı, rakamın yalnızca %3 civarında olduğu 2020 öncesinden bu yana önemli ölçüde arttı.

JPMorgan’ın en son verileri, 5 milyondan fazla müşteriden oluşan bir örneklemden alınan çek hesabı transferlerinin analizinden gelmektedir. Bu örneklem grubundaki 600.000 müşterinin, 2020’den 2022’ye kadar olan dönemde bir noktada kripto hesaplarına nakit aktardığı bulundu.

Çalışma ayrıca, kripto para birimi sahiplerinin ilk kripto alımlarını genellikle kripto fiyatlarındaki artışlar sırasında yaptıklarını da belirtti. Bu süre zarfında, kripto değişim hesaplarına gönderilen nakit miktarı genellikle çıkarılan nakitten çok daha fazladır. Başka bir deyişle, çoğu insan bu süre zarfında kriptolarını elinde tutuyordu.

JPMorgan’a göre bu, 2022’nin başlarında kripto fiyatları düştükçe değişti. Son aylarda, kripto borsalarına yapılan nakit transferleri, bu borsalardan yapılan nakit transferlerini çok az aştı.

JPMorgan, bunun hem kripto fiyatlarındaki düşüşlerin hem de pandemiden bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde azalan tasarruf oranının daha geniş bir eğiliminin bir sonucu olduğunu söylüyor:

“COVID’nin başlangıcından bu yana kripto kullanımının yükselişini ve düşüşünü, önceki araştırmalarda görülen perakende akışları ve piyasa fiyatları arasındaki ortak ilişkiyle tutarlı olarak görüyoruz. Ek olarak, kripto akışlarındaki eğilim, pandeminin başlarında tarihi zirvelere ulaşan ancak tersine dönmeye başlayan hanehalkı tasarruflarının dinamiklerini de takip ediyor.”

Table of Contents

Kim alıyor?

Rapor ayrıca, belirli demografik grupların kripto satın alma olasılığının daha yüksek olup olmadığına da ağırlık verdi. Her yaştan erkeğin kadınlardan önemli ölçüde daha fazla kripto satın aldığını ve gençlerin yaşlılardan önemli ölçüde daha fazla satın aldığını buldu. Örneğin, rapor, bin yıllık erkeklerin %25’inden fazlasının kripto para satın aldığını, oysa bin yıllık kadınların yalnızca yaklaşık %12’sinin ve bebek patlaması yaşayan erkeklerin %5’inin sahip olduğunu buldu.

Demografiye göre kripto sahipliğinin dökümü. Kaynak: JP Morgan Chase

Araştırma aynı zamanda kripto varlıklarının çoğu kişi için nispeten küçük olduğunu ve medyan akışların bir haftalık eve götürme değerinden daha azına eşit olduğunu buldu.

Öte yandan, kripto sahiplerinin yaklaşık %15’inin kriptoya yatırdığı bir aylık maaşından fazlası vardı.

İlişkili: Arthur Hayes, Bitcoin’in dibe vurduğunu çünkü “iflas edebilecek herkes iflas etti” dedi.

Kripto piyasası 2022’de dramatik bir düşüş yaşadı. Bitcoin (BTC), Mart ayında 2022’nin en yüksek seviyesi olan 47.459 $’dan bu yazının yazıldığı sırada 17.208 $’a düşerken, Ether (ETH) Nisan’daki 3.521 $’dan o sırada 1.273 $’a düştü. yazmanın.

Kripto piyasasındaki bu düşüş, TerraUSD (UST) stablecoin’in Mayıs’ta çıpasını kaybetmesi ve kripto borsası FTX’in Kasım’da iflas etmesi gibi piyasa şoklarının bir sonucuydu.

Birçok kripto borsasında işlem ücretleri düştü ve Coinbase gelirinin yaklaşık %50 düştüğünü bile belirtti.

Ancak kripto fiyatlarındaki ve alım satım faaliyetindeki bu düşüşe rağmen, bu yeni rapor, kripto sahipliğinin son birkaç yılda hala arttığını gösteriyor.

Yorum yapın