Amber Group, Ftx Bulaşmasından Kurtulmak Için 300 Milyon Dolar Topladı

Amber, blockchain odaklı girişim sermayesi şirketi Fenbushi Capital US tarafından yönetilen yeni bir 300 milyon dolarlık C Serisi finansman turunu tamamladı. ilan edildi 15 Aralık’ta Twitter’da.

Yeni finansman turu, Amber’in FTX çöküşü nedeniyle önceki B Serisi finansmanını duraklatmaya ve bunun yerine C Serisi ile devam etmeye karar vermesiyle geliyor.

FTX’in başarısızlığından önce Amber, B Serisi’nin 3 milyar dolarlık bir değerlemeyle bir uzantısını tamamlama sürecindeydi. Daha önce bildirildiği üzere şirket, turu Ocak 2023’e kadar tamamlamayı hedefleyerek B Serisi finansmanının bir parçası olarak 100 milyon $ toplamayı planlıyordu. 2022 Aralık ayı ortası itibarıyla Amber, turda 50 milyon $ topladı.

Firma, Fenbushi’nin son finansmanının, Amber’in FTX temerrüdü sonrasında Amber’in belirli ürünlerindeki bazı “önemli dezavantajları” ele almasına yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

Amber, “Bu nedenle kaynak yaratma stratejimizi ayarlamak için hızlı tepki gösterdik,” dedi ve firmanın aynı zamanda temel iş alanlarına odaklanmak için kitlesel tüketici çabalarını ve “temel olmayan iş kollarını” küçülteceğini de sözlerine ekledi. Bu nedenle Amber, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne genişleme planlarını rafa kaldırdı ve metaverse ile ilgili bazı projeleri de bıraktı.

Amber, FTX bulaşmasının, Amber’in çöküşü sırasında toplam ticaret sermayesinin yaklaşık %10’unu FTX’te tutmasına rağmen şirketin günlük operasyonlarını etkilemediğini yineledi.

İlişkili: FTX ABD eski başkanının kripto başlangıcını başlatmak için 6 milyon dolarlık fon aradığı bildiriliyor

Şirket ayrıca FTX salgını nedeniyle bazı çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldığından da bahsetti: “Bunlar kolay kararlar olmadı ve ne yazık ki birçok mükemmel çalışma arkadaşımıza veda etmek zorunda kaldık.” Bazı raporlara göre Amber, Eylül ve Aralık 2022’de çalışanlarının %40’ından fazlasını işten çıkardı.

Amber, genişleme planlarından vazgeçmesine ve personelini işten çıkarmasına rağmen, satın alma hedeflerinden vazgeçmedi. 14 Aralık’ta Amber, açıklanmayan bir miktar karşılığında Singapurlu kripto platformu Sparrow Holdings’i satın aldı.

Kripto para ticaret şirketi Amber Group, proaktif olarak yeni fon sağlayarak iflas etmiş borsa FTX’e maruz kalmanın sonuçlarını azaltmak için harekete geçiyor.

Yorum yapın