Amazon’un 1. Çeyrek Kazanç Raporu Beklentileri Aştı, Hisseler Yüzde 7’yi Aştı – apk haber

Amazon’daki hisseler, çevrimiçi perakende devinin 2023’ün ilk çeyreğinde beklenenden çok daha fazla para kazandığını bildirmesinin ardından Perşembe günü sıçradı.

Amazon, çeyrekte yüzde 9 artışla 127,4 milyar dolara ulaşan satışlardan 3,2 milyar dolar kar bildirdi.

Net gelir, analistlerin tahmin ettiğinden yaklaşık bir milyar dolar daha fazlaydı ve kazanç rakamlarının açıklanmasının ardından piyasa sonrası işlemlerde Amazon hisseleri yüzde 7’den fazla artışla 117,87 dolara yükseldi.

Amazon CEO’su Andy Jassy, ​​”Özellikle belirsiz bir ekonominin ortasında, ekiplerimizin müşterilere nasıl hizmet verdiği konusunda beğenilecek çok şey var” dedi.

“Mağazalar işimiz, sipariş karşılama ağımızdaki hizmet maliyetlerini iyileştirmeye devam ederken, ürünleri müşterilere ulaştırma hızımızı da artırıyor.”

Mart ayında Jassy, ​​Ocak ayında işten çıkarılan 18.000 kişinin ardından çevrimiçi perakende devinin iş gücünden 9.000 kişiyi daha işten çıkarma planını ortaya koydu.

Jassy, ​​o sırada bir notta, “Belirsiz ekonomi ve yakın gelecekte var olan belirsizlik göz önüne alındığında, maliyetlerimizde ve çalışan sayımızda daha düzenli olmayı seçtik” dedi.

İşten çıkarmalar, Amazon’un Aralık 2022’de 1,5 milyon kişiye ulaşan toplam iş gücünün diğer bazı teknoloji devlerinde görülen kesintilere göre daha küçük bir yüzdesini oluşturuyor.

Amazon’dan Jassy, ​​çalışanlarına, şirket yıllarca süren sürekli işe alımın ardından küçülmenin bir yolunu ararken fazladan işten çıkarmaların gerekli olduğunu söyledi.

Bu, büyük ölçüde Amazon’un ana pazarlarındaki kullanıcıların Seattle merkezli şirkete büyük bir destekle alışveriş ve eğlence için internete dönmesiyle ortaya çıkan koronavirüs pandemisinden kaynaklandı.

İşten çıkarmalar, devin Washington, DC bölgesinde yeni bir şirket genel merkezi açma planlarında da bir duraksama gören devin maliyet düşürme kampanyasının bir parçası, ancak şirket bunun yalnızca geçici bir önlem olduğunu söyledi.

Amazon’un AWS bulut bilgi işlem birimi, geliri yüzde 16 artışla 21,4 milyar dolara çıkardı, ancak kazanç raporuna göre, maliyetler bir önceki yılın aynı çeyreğinde 6,5 milyar dolara kıyasla 5,1 milyar dolara ulaşan işletme gelirini yedi.

Insider Intelligence baş analisti Andrew Lipsman, “Amazon’un AWS ve reklamcılığın ana kâr merkezleri için beklenenden daha güçlü performansı, kurumsal ve dijital reklam sektörlerinin köşeyi dönüyor olabileceğini gösteriyor” dedi.

“Birkaç çeyrektir ilk kez, Amazon sonunda biraz rüzgarı arkasına almış olabilir” diye ekledi.

Jassy, ​​”AWS işimiz, bu makro ortamda daha temkinli harcama yapan şirketler arasında gezinirken, uzun vadeli müşteri ilişkileri oluşturmaya öncelik vermeye devam ediyoruz” dedi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın