Altın: Hintliler Arasında Tercih Edilen Yatırım Kategorisi Nedir?

Altın geleneksel olarak enflasyona ve ekonomik belirsizliklere karşı bir koruma aracı olarak bilinir. Hindistan dünyanın en büyük ikinci altın tüketicisidir. Her yıl düğün sezonunda sarı metale olan talep önemli ölçüde artmaktadır. MMTC PAMP Dijital Başkanı Amul Kumar Saha, bayram sezonunun her zaman büyük bir talebin habercisi olduğunu ve Altının tarihsel olarak istikrar ve güvenlik sunan tercih edilen yatırım modu olduğunu söyledi.

AxisMyIndia’nın yakın tarihli bir tüketici verileri raporu, Altının şu anda Hintliler arasında en çok tercih edilen yatırım kategorisi olduğunu ve dijital altının Tier 1 ve Tier 2 şehirlerinde uygun bir yatırım seçeneği olarak ortaya çıktığını ortaya koydu.

Amul Kumar Saha’ya göre, tarihsel eğilimler, çeşitli yatırımlar yoluyla kişinin portföyünü istikrara kavuşturmak için bir yakınlık göstermiştir. altın.

Enflasyon ve küresel belirsizliğe tanıklık edilirken, altının dikkate alınması gereken değerli bir varlık olduğunu ve ortaya çıkan popüler varlık sınıflarından birinin Dijital Altın olduğunu da sözlerine ekledi.

Dijital Altın, daha küçük miktarlarda yatırım yapmayı tercih eden Z kuşağı ve Y kuşağı arasında popüler bir seçim olarak ortaya çıktı.

Amul Kumar Saha, “Dijital altın, birikmiş altının 24K 999,9 saflıkta külçe altın veya madeni para biçiminde geri alınmasıyla birlikte finansal disiplin ve varlık tahsisi dünyasına erken giriş kapılarını açıyor” dedi.

Altın fiyatları Cuma gününün erken saatlerinde düşüş yaşadı. MCX’te altın kenarlı daha düşük 10 gramda 54026. Küresel piyasalarda spot altın, ons başına 1.780,63 dolar civarında yüksek işlem gördü.

Bu arada, hükümet Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Hindistan’ın altın ve gümüşün temel ithalat fiyatlarını artırdığını söyledi.

Hükümet, bir ithalatçının ödemesi gereken vergi miktarını hesaplamak için kullanılan taban ithalat fiyatlarını iki haftada bir revize eder.

Altın yatırım seçenekleri

Altına fiziksel veya dijital biçimde yatırım yapmak için birçok seçenek vardır. Çevrimiçi altın yatırım planlarından bazıları, diğerleri arasında altın ETF’leri, altın yatırım fonlarıdır.

Devlet adına RBI tarafından ihraç edilen devlet altın tahvilleri (SGB’ler) başka bir yatırım seçeneğidir. RBI, ülke altın tahvillerinin en son diliminin abonelik için 19 Aralık – 23 Aralık 2022 arasında açılacağını duyurdu.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın