Altın Haç Deseni Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Grafiklerdeki bir golden cross modeli, büyük ölçüde geleneksel pazarlardaki etkileyici başarı oranı nedeniyle, kripto tüccarlarını ilerideki karlı fırsatlar vaatleri için heyecanlandırıyor.

Altın çapraz, düşüş eğilimi çapraz modelinin aksine, sürekli yükseliş trendlerinden önce gelme eğilimindedir. Örneğin, 1970’den bu yana, S&P 500, bir golden cross’un meydana gelmesinden sonra bir yıldan daha kısa bir süre içinde ortalama yaklaşık %15 kazanç sağlıyor.

Kıyaslama kripto varlığı Bitcoin’deki (BTC) golden cross’ rekoru da benzer şekilde etkileyici. Gösterge, 2010’dan bu yana Bitcoin günlük listelerinde yedi kez göründü ve bunlardan beşi büyük boğa koşularına yol açtı.

Altın haç deseni nedir?

Golden cross’u tartışmadan önce, hareketli ortalamalar (MA’lar) olarak bilinen temel bileşenini tartışalım.

Hareketli ortalama, belirli bir süre boyunca bir varlığın fiyatındaki ortalama değişikliği kaydeder. Matematiksel olarak, bir dizi fiyat eklendikten (saatlik, dört saatlik, günlük, haftalık, aylık vb. sabit bir zaman diliminde kaydedilir) ve toplamın setteki fiyat sayısına bölünmesiyle ölçülürler.

Hareketli ortalama örnekleri

Geleneksel olarak, golden cross gözlemcileri iki özel hareketli ortalamaya odaklanır: kısa vadeli MA haline gelen 50 günlük hareketli ortalama ve uzun vadeli hareketli ortalama olarak 200 günlük MA.

Kısa vadeli MA, uzun vadeli MA’nın üzerinde kesiştiğinde bir altın çarpı deseni oluşur. Başka bir deyişle, model, belirli bir pazardaki satın alma ilgisinin önceki 200 güne kıyasla son 50 günde arttığını gösteriyor.

altın haç illüstrasyon

Altın haç nasıl çalışır?

Golden cross’lar tipik olarak geleneksel ve kripto pazarlarında önemli fiyat artışlarından önce gelir, bu da tacirlerin bunları satın alma sinyali olarak algılamasının bir nedenidir.

Mart 2020 golden cross ve ardından ~%750 ralli içeren BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Ancak golden cross’ların ardından sahte çıkışların geldiği durumlar da oldu. Bu nedenle karar vermeden önce golden cross formasyonunun diğer teknik göstergelerle birlikte değerlendirilmesi gerekir.

Yeni başlayanlar için, tüccarlar potansiyel fiyat geri çekilmelerini tahmin etmek için bir varlığın aşırı alım ve aşırı satım koşullarını belirleyen bir momentum osilatörü olan göreceli güç endeksini (RSI) kullanabilirler.

İlişkili: Doji mum kalıbı nedir ve onunla nasıl ticaret yapılır?

Şubat 2020’de bu strateji birçok tüccarın daha derin kayıplardan kaçınmasına yardımcı olmuş olabilir. Nedenini görelim.

1 Şubat 2020’de Bitcoin’in 50 ve 200 günlük MA’sı, yaklaşık 9.500$’dan işlem gördüğünde golden cross oluşturdu. Bunu mütevazı bir coşku izledi ve fiyat önümüzdeki iki hafta içinde 10.500 dolara kadar yükseldi. Dönem ayrıca Bitcoin’in günlük RSI’sinin aşırı alım eşiği olan 70’in üzerine çıktığını gördü.

Sahte golden cross kırılma ile BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Bitcoin’in aşırı alım koşulları, 50 ve 200 günlük MA’sına (8.500$-9.200$ aralığı) doğru bir düşüşle sonuçlandı. Ancak fiyatı, COVID-19 salgınının başlamasının yol açtığı küresel pazar erimesine paralel olarak Mart ayına girerken sonunda 4.000 doların altına düştü.

Vaka çalışması, golden cross’ların gelecekteki eğilimleri tahmin etmede %100 doğru olmadığını açıklıyor. Bunun yerine, kısa ve uzun vadede fiyat hareketlerini tahmin etmek için momentum göstergelerini ve temelleri kullanarak tüccarlara ve analistlere yardımcı olabilirler.

Bu momentum göstergeleri, Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD), Stokastik RSI, Değişim Oranı (ROC), Ortalama Yön Endeksi (ADI) ve diğerlerini içerebilir.

Başka bir deyişle, tacirlere golden cross oluşumu için çok erken alım yapmamaları tavsiye edilir. Bunun yerine, bir ticarete girmeye karar vermeden önce fiyatın yatay veya aşağı doğru konsolide olmasını ve kısa vadeli destek bulmasını bekleyebilirler.

Hareketli ortalamaları değiştirerek değişken piyasa koşullarında golden cross tanımını değiştirmek de mümkündür.

Örneğin, kısa vadeli MA için 20 dönemlik MA ve uzun vadeli MA için 50 dönemlik MA kullanmak. 20-50 günlük MA kombinasyonu, aşağıda Mart 2020-Kasım 2021 boğa koşusunda gösterildiği gibi, tüccarların kısa vadeli kripto piyasası trendlerini belirlemesine tarihsel olarak yardımcı olmuştur.

20-50 MA geçişlerini içeren BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Altın haçlar garantili kazançlar anlamına gelmez

Golden cross’lar gerçekten de Bitcoin ve kripto para piyasalarındaki büyük fiyat rallilerinden önce ortaya çıksa da, boğaların tuzağa düşme riski devam ediyor.

Sonuç olarak, tacirler çapraz sinyallere karşı dikkatli olmalıdır çünkü onları körü körüne takip etmek kayıplara neden olabilir. Yukarıda tartışıldığı gibi, yanlış sinyaller oluşabilir ve herhangi bir alım satım yapmadan önce herhangi bir golden cross’u ek teknik göstergelerle doğrulamak önemlidir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Yorum yapın