Altın Etf’leri Veya Devlet Altın Tahvilleri, Altına Yatırım Yapmanın En Iyi Yolları Nelerdir?

Fintoo’da Sertifikalı Finansal Planlayıcı, Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Başkanı Nidhi Manchanda, kısa ve orta vadeli bir yatırım ufku için altına yatırım yapmanın en iyi yolunun risk almak olduğunu söyledi. Altın ETF’si veya Altın Yatırım fonları iyi likidite, düşük maliyet ve daha az oynaklık sundukları için.

Manchanda, uzun vadeyle ilgili olarak, sermaye kazançlarının üzerinde altı ayda bir ek %2,5 faiz sundukları için Devlet Altın Tahvillerine yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Manchanda, SGB’lerin vadeye kadar, yani 8 yıl boyunca elde tutulursa, sermaye kazançlarının vergiden muaf olacağını, vergi avantajına sahip olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, bir yatırımcının 5 yıllık kilitlenme süresinden sonra SGB tahvillerini satmak istemesi durumunda elde edilen gelirin vergiye tabi olacağı belirtilmelidir. Ayrıca alınan faiz, kişinin vergi levhasına göre vergilendirilecektir.

Ayrıca Manchanda, yatırımcılara riskten korunma amacıyla ve portföylerinde çeşitlendirici olarak portföylerinde yaklaşık %5-10 Altın riskine sahip olmalarını önerdi.

AMFI’ye göre, yerel fiziki altın fiyatını izlemek için bir altın ETF’si hedefleniyor. Altın fiyatlarına dayalı ve külçe altına yatırım yapan pasif yatırım araçlarıdır. Basit bir ifadeyle, altın ETF’leri satın almak, elektronik biçimde fiziksel altın satın aldığınız anlamına gelir. Ayrıca altın ETF’leri, hisse senedi yatırımının esnekliği ile altın yatırımlarının basitliğini birleştirir. Kasım ayında, altın ETF’leri bir çıkış gördü. 194.74 crore.

Bu arada, ülke altın tahvilleri hükümet adına RBI tarafından ihraç edilir. Bu altın tahvil planı, yerleşik bireyler, HUF’ler, Tröstler, Üniversiteler ve Hayır Kurumları tarafından kullanılabilir. Programın vadesi, faizin ödendiği tarihte uygulanacak 5. yıldan sonra erken itfa opsiyonu ile birlikte sekiz yıldır.

Devlet altın tahvilleri kapsamında, izin verilen minimum yatırım Bir gram altın olurken, bir abonelik limiti her mali yıl için bireyler için maksimum 4 Kg’a, HUF için 4 Kg’a ve tröstler ve benzeri kuruluşlar için 20 Kg’a kadar çıkabilir. (Nisan-Mart) Hükümet tarafından zaman zaman bildirilir. Altın bonolarının ödemeleri nakit olarak yapılabilir (en fazla 20.000) veya senet veya çek veya elektronik bankacılık. Yatırımcılara, nominal değer üzerinden altı ayda bir ödenecek yıllık %2,50’lik sabit bir oranda tazmin edilecektir. Bu altın tahvilleri de alım satıma uygundur. Ayrıca, krediler için teminat olarak kullanılabilirler.

Şu anda, yatırımcılar doların geri çekilmesine yol açan FOMC’nin Aralık ayındaki politikasında çok daha yumuşak bir yaklaşıma umut bağladıkça, altın fiyatları küresel olarak yükseliyor. Hindistan külçesi de yükselişe geçti.

Cuma günü, spot altın ons başına 1.800.22$’a yükselirken, ABD altın vadeli işlemleri ons başına 1.812.80$’a yükseldi. Yatırımcılar, ABD Federal Rezervinin 13-14 Aralık tarihleri ​​arasında Aralık ayı politika sonucunu açıklayacağı gelecek haftayı merakla bekliyor. 75 baz puanlık dördüncü faiz artırımının ardından, enflasyon gevşeme işaretleri gösterdiği için sokak en az 50 baz puan daha yumuşak bir zam bekliyor. Genel olarak, düşük faiz oranları, getiri sağlamayan varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini düşürdükleri için külçe için faydalıdır.

Evde, MCX’te, 3 Şubat’ta vadesi dolan altın vadeli işlemleri, 54.307 yukarı 256 veya %0,47.

RBI, Aralık politikasında repo oranını 35 baz puan artırarak %6,25’e çıkarırken, yerleşik kuruluşların artık Uluslararası Finansal Hizmetler Merkezi’nde (IFSC) tanınan borsalarda altın fiyat riskinden korunmalarına izin verileceğini duyurdu.

Daha önce bir Emkay Servet Yönetimi raporu, altın talebinin bu yılın 3. çeyreğinde daha sağlam bir zeminde olduğunu bildirdi. Talep, esas olarak, çeyrek için 400 ton olan merkez bankası alımından ve perakende tüketicilerden geldi. Çin’de covid ile ilgili kısıtlamaların gevşetilmesi, Çin’deki talebin artmasına yardımcı oldu ve Hindistan’daki perakende mücevher talebi de piyasaları destekledi. Olumsuz havaya rağmen mücevherat tüketimi yıllık %10 artışla 523 tona yükseldi. Genel talep büyümesi yıllık bazda %28 oldu.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın