Algoritmik Stabilizasyon, Etkili Kripto-Finansın Anahtarıdır

Terraform Labs’ın kripto para birimi Terra (LUNA) ve sabit para birimi Terra’nın (UST) çöküşünden sonra, “algoritmik stabilizasyon” kavramı, hem kripto para birimi dünyasında hem de ana akım gözlemciler arasında popülerlik açısından düşük bir noktaya düştü.

Ancak bu duygusal tepki, gerçeklikle şiddetle çelişiyor. Aslında, dijital varlıkların algoritmik stabilizasyonu, kripto alanı ana akım finansal sistemi iyileştirmeye yönelik uzun vadeli hedefine ulaşmak istiyorsa, uygun dağıtımı kritik olacak, oldukça değerli ve önemli bir mekanizma sınıfıdır.

Güvenli merkezi olmayan bilgi işlem ağları için blokajlar ve diğer benzer veri yapıları yalnızca parayla ilgili değildir. Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin Bitcoin’deki (BTC) tarihsel kökleri nedeniyle, blockchain tabanlı dijital para teması ekosistemin derinliklerine işlemiştir. Başlangıcından bu yana, blockchain alanının temel amacı, ulusal hükümetler tarafından oluşturulan, savunulan ve manipüle edilen “fiat para birimlerinden” bağımsız olarak, ödeme aracı ve değer depoları olarak hizmet edebilecek kripto para birimlerinin yaratılması olmuştur.

İlişkili: Geliştiriciler, temel güvenlik önlemleri alsalardı kripto paranın 2022 saldırılarını önleyebilirdi

Bununla birlikte, şimdiye kadar, kripto dünyası, ödeme veya değer depolama için itibari para biriminden daha üstün olan belirteçler üretme konusundaki orijinal arzusunu yerine getirme konusunda oldukça sefil bir şekilde başarısız oldu.

Aslında, bu arzu son derece yerine getirilebilir – ancak bunu izlenebilir bir şekilde başarmak, algoritmik stabilizasyonun yaratıcı kullanımını gerektirir, LUNA ve diğer Ponzi benzeri projelerin kötüye kullandığı ve bu nedenle haksız yere kötü bir itibar kazandığı aynı tür mekanizma.

Bugün piyasada bulunan neredeyse tüm kripto paralar, birçok nedenden dolayı ödeme veya değer depolama için geniş çapta yararlı araçlar olarak kendilerini diskalifiye ediyor – işlem yapmak için çok yavaş ve maliyetliler ve değişim değerleri çok değişken.

“Yavaş ve maliyetli” sorun, temel teknolojideki gelişmelerle yavaş yavaş ele alınmaktadır.

Oynaklık sorunu doğrudan teknolojik eksikliklerden değil, piyasa dinamiklerinden kaynaklanmaktadır. Kripto pazarları, küresel finansal sistemlerin boyutuna göre o kadar büyük değil ve spekülatörler tarafından yoğun bir şekilde alınıp satılıyor, bu da döviz kurlarının çılgınca yukarı ve aşağı sallanmasına neden oluyor.

Kripto dünyasının bu volatilite sorununa şimdiye kadar bulduğu en iyi çözümler, değerleri ABD doları veya euro gibi itibari para birimlerine sabitlenmiş kripto para birimleri olan “sabit paralar”dır. Ancak, yasal paraya herhangi bir bağımlılıktan kaçınan ve algoritmik stabilizasyonu mantıklı (ve yozlaşmadan) yollarla kullanarak başka avantajlar getiren, temelde daha iyi çözümler bulunabilir.

Sabit paralarla ilgili sorunlar

Tether (USDT), BinanceUSD (BUSD) ve USD Coin (USDC) gibi stablecoin’ler USD’ye yakın değerlere sahiptir, bu da neredeyse sıradan bir banka hesabı kadar güvenilir bir şekilde bir değer saklama aracı olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Halihazırda kripto dünyasında iş yapan insanlar için, kişinin kripto cüzdanında istikrarlı bir formda saklanan servete sahip olmanın faydası vardır, bu nedenle kişi, istikrarlı form ve diğer çeşitli kripto ürünleri arasında kolayca ileri geri hareket ettirebilir.

En büyük ve en popüler stablecoin’ler “tam desteklidir”, örneğin, USDC’nin her dolar eşdeğeri birimi, USDC’yi destekleyen kuruluşun hazinesinde depolanan bir ABD dolarına karşılık gelir. Dolayısıyla, USDC birimini elinde bulunduran herkes aynı anda USD ile takas etmek isterse, kuruluş tüm talepleri hızlı bir şekilde yerine getirebilecektir.

Bazı stablecoin’ler kısmi olarak desteklenir, yani, örneğin 100 milyon dolarlık stablecoin çıkarılmışsa, karşılık gelen hazinede onu destekleyen yalnızca 70 milyon $ olabilir. Bu durumda, stablecoin sahiplerinin %70’i jetonlarını kullansaydı, her şey yoluna girecekti. Ancak %80’i jetonlarını kullanırsa bu bir sorun haline gelir. FRAX ve diğer benzer stabilcoinler için, “çiviyi korumak” için algoritmik stabilizasyon yöntemleri kullanılır. Yani, stablecoin’in değişim değerinin USD çıpasına çok yakın kalmasını sağlamak için.

Terra’nın UST’si, USD veya LUNA’dan bağımsız olarak tanımlanan BTC veya Ether (ETH) gibi kripto para birimleri yerine, destek rezervi büyük ölçüde LUNA’nın arkasındaki kişiler tarafından platformları için yönetişim belirteçleri olarak oluşturulan belirteçlerden oluşan bir stablecoin örneğiydi. LUNA istikrarsızlaşmaya başladığında, yönetim belirteçlerinin algılanan değeri düştü, bu da rezervlerinin nakit değerinin düşmesi anlamına geliyordu, bu da daha fazla istikrarsızlığa neden oldu, vb.

LUNA algoritmik stabilizasyon kullanıyor olsa da, kurulumlarıyla ilgili temel sorun bu değildi – kendi yönetim belirtecinin bir destek rezervi olarak kullanılması gibi, tokenomiklerinde kısır döngülerin varlığıydı. Diğer birçok esnek finansal mekanizma gibi, algoritmik istikrar da manipüle edilebilir.

Her büyük hükümet, fiat para biriminin değerini eşleştirmeye çalışan herhangi bir kripto belirtecinin ihracına ve özelliklerine ilişkin katı düzenlemeler getirmek amacıyla mevcut düzenleyici uygulamalarında açıkça sabit paraları hedefliyor.

Tüm bu sorunların cevabı nispeten basit: Fiat’a bağlanmadan yararlı istikrar biçimleri elde eden yeni finansal araçlar oluşturmak için blockchain tabanlı akıllı sözleşme altyapısının esnekliğinden yararlanın.

Özgürleştirici algoritmik stabilizasyon

“İstikrar”, özünde itibari para birimi değeriyle korelasyon anlamına gelmez. Bir jetonun istikrarlı olmasının anlamı, yıldan yıla, aynı miktarda şeyi – havuç, tavuk, eskrim malzemesi, nadir toprak elementleri, muhasebe hizmetleri, her neyse – satın almak için kabaca aynı sayıda jetona mal olması gerektiğidir.

Bu, Cogito projesindeki meslektaşlarımın, “tracercoin” dedikleri, gerçekten sabit paralar olan, ancak farklı türde, yaklaşık olarak fiat para birimleri dışındaki miktarlara sabitlenmiş yeni belirteçlerle yaptıklarına yol açıyor. Örneğin, Cogito G-coin, çevrenin iyileştirilmesindeki ilerlemeyi ölçen sentetik bir endekse sabitlenmiştir (örneğin, küresel sıcaklık).

Tracercoin’ler, kullanıldıkları yargı bölgelerinde yasaların gerektirdiği şekilde işlemleri izlemek için programlanabilir. Ancak belirli bir ülkenin para birimini taklit etmeye çalışmıyorlar, bu nedenle büyük olasılıkla fiat sabitlenmiş stablecoin’ler kadar sıkı bir şekilde düzenlenmeyecekler.

İlişkili: Programlama dilleri ana akım DeFi’yi engeller

Bu belirteçlerin mandalları sentetik olduğundan, belirteçlerin zaman zaman mandallarından biraz farklı olması daha az travmatik bir piyasa psikolojisi sorunudur.

O halde burada sahip olduğumuz şey, dünya geliştikçe temel değeri koruma açısından potansiyel olarak ABD doları ve diğer geleneksel finansal varlıklardan bile daha iyi olan ve BTC ve diğer standart kripto varlıklarından çok daha az değişken olan değer depolarıdır. belirteçlerine yerleşik stabilizasyon nedeniyle.

Modern blok zinciri verimlilik optimizasyonlarıyla birleştiğinde, herhangi bir ülkenin para birimine bağlı olmayan uygulanabilir bir ödeme mekanizmamız da var.

Kripto, fiat para birimlerinden daha iyi değer depoları ve ödeme mekanizmaları olarak hizmet veren finansal belirteçler oluşturmak da dahil olmak üzere iddialı uzun vadeli özlemlerini yerine getirme potansiyeline sahiptir.

Bu potansiyeli gerçekleştirmek için topluluğun, kripto dünyasını rahatsız eden çeşitli dolandırıcılık, dolandırıcılık ve kötü tasarlanmış sistemlerin neden olduğu korkuları bir kenara bırakması ve eldeki en iyi araçları (kısmi rezerv tabanlı algoritmik stabilizasyon gibi) agresif bir şekilde devreye alması gerekiyor. daha iyiye yönelik yaratıcı tasarımların hizmeti.

Ben Goertzel SingularityNET’in CEO’su ve kurucusudur. Daha önce Makine Zekası Araştırma Enstitüsü’nde araştırma direktörü, AI yazılım şirketi Novamente LLC’nin baş bilim adamı ve başkanı ve OpenCog Vakfı’nın başkanı olarak görev yaptı. Temple Üniversitesi’nden matematik alanında doktora derecesiyle mezun oldu.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın