AirTag’in Stalkerlerin Kurbanlarını Takip Etmesine İzin Verdiğini İddia Eden Kadınlar Apple’a Dava Açtı – apk haber

Apple Inc, AirTag cihazlarının eski ortakları ve diğer takipçiler için kurbanların izini sürmesini kolaylaştırdığını söyleyen iki kadın tarafından dava edildi.

Pazartesi günü San Francisco federal mahkemesinde açılan önerilen bir toplu davada kadınlar, Apple’ın Nisan 2021’de “takipçi korumalı” cihaz olarak adlandırdığı cihazı piyasaya sürmesinden bu yana AirTag aracılığıyla insanları istenmeyen insan ticaretinden koruyamadığını söylediler.

29 ABD dolarından başlayan fiyatlarla AirTag’lerin çapı 1-1/4 inç (3,2 cm)’dir ve insanların onları kaybettiklerinde bulabilmeleri için anahtarlara, cüzdanlara, sırt çantalarına ve diğer eşyalara yerleştirilmek veya takılmak üzere tasarlanmıştır.

Ancak gizlilik uzmanları ve kolluk kuvvetleri, bazı kişilerin Airtag’leri cezai veya kötü niyetli amaçlarla kullandığını söyledi.

Davacılar AirTag’i “takipçilerin ve tacizcilerin tercih ettiği silah” olarak adlandırdılar ve bunun bu yıl Akron, Ohio ve Indianapolis’ten kadın cinayetleriyle bağlantılı olduğunu söylediler.

Pazartesi günkü dava, AirTag tarafından izlenen veya Apple’ın iddia edilen ihmali nedeniyle takip edilme “riski altında” olan ABD’li iOS veya Android tabanlı cihaz sahipleri için belirsiz tazminat talep ediyor.

Apple, yorum taleplerine Salı günü hemen yanıt vermedi.

Cupertino, California merkezli şirket, “kötü aktörlerin” Airtag’leri kötüye kullanmaya çalıştığını kabul etti.

Şubat ayında Apple, cihazları bulmayı kolaylaştırmak için planlanan yükseltmeleri duyurdu ve kullanıcıları, bilinmeyen AirTag’lerin “onlarla birlikte seyahat ediyor” olabileceği konusunda daha hızlı uyardı.

Pazartesi günkü davadaki davacı Lauren Hughes, eski erkek arkadaşının arabasının tekerlek yuvasına bir AirTag yerleştirdikten sonra ondan kaçınmak için nereye taşındığını öğrendiğini söyledi.

Daha sonra yeni mahallesinden bir taco kamyonunun fotoğrafını internette paylaştığını ve “# airt2.0” hashtag’iyle göz kırpan bir emoji eklediğini söyledi.

Diğer davacı Jane Doe, görüşmediği kocasının, çocuklarının sırt çantasına bir AirTag koyduktan sonra onu takip ettiğini söyledi.

Dava, Hughes ve diğerleri – Apple Inc, ABD Bölge Mahkemesi, California Kuzey Bölgesi, No. 22-07668 davasıdır.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın