AIIMS Delhi Sunucularına Fidye Yazılımı Saldırısı Kasıtlı, Hedefli; NIA Probu Açık: MoS IT

Devlet BT Bakanı Rajeev Chandrasekhar Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ulusal Soruşturma Dairesi’nin (NIA), AIIMS Delhi sunucularına yönelik “kasıtlı ve hedefli” fidye yazılımı saldırısını soruşturduğunu söyledi.

Chandrasekhar, “NIA tarafından yürütülen bir soruşturmanın konusu olduğu için bu konuda yorum yapamam… Bunun kasıtlı ve hedefli bir çaba olduğu oldukça açık… AIIMS’nin sistemine yönelik bir fidye yazılımı saldırısı… ve NIA bunu araştırıyor.” CII Küresel Ekonomi Politikası Zirvesi 2022 oturum aralarında söyledi.

Bakan ayrıca, NIA’nın “hazır olduklarında bu konuda yorum yapacak konumda olacağını” söyledi.

Geçen hafta Chandrasekhar, AIIMS Delhi sunucularına yapılan fidye yazılımı saldırısının bir komplo olduğunu söylemişti.

“Açıkça bir komplo ve oldukça önemli güçler tarafından planlandı. Gelişmiş bir fidye yazılımı saldırısıdır. Chandrasekhar 2 Aralık’ta, fidye yazılımı saldırısının arkasında kimin olduğuna dair bir sonuca varmadan önce CERTin ve NIA’nın (soruşturmaların) sonucunu bekleyeceğiz” demişti.

Bir fidye yazılımı saldırısında, siber suçlular verilere veya bir cihaza erişimi kilitler ve istenen fidye ödendikten sonra kilidi açmayı taahhüt eder.

Delhi’deki Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü’nün 23 Kasım’da sunucularını felç eden bir siber saldırıyla karşı karşıya kaldığı iddia edildi. Delhi Polisinin İstihbarat Birleştirme ve Stratejik Operasyonlar (IFSO) birimi tarafından 25 Kasım’da bir haraç ve siber terör vakası kaydedildi.

Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı bünyesindeki Hindistan Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi, Delhi siber suç özel hücresi, Hindistan Siber Suç Koordinasyon Merkezi, İstihbarat Bürosu, Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI), Ulusal Adli Bilimler Üniversitesi, Ulusal Kritik Bilgi Altyapısı Koruma Merkezi ve NIA, diğerleri arasında siber saldırıyı araştırıyorlar.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın