ABD’ye Facebook Veri Aktarımı Üzerinden Metadan Yüze Kayıt AB Gizlilik Cezası – apk haber

İrlanda'nın Veri Koruma Komiseri Helen Dixon liderliğindeki AB düzenleyicileri, Facebook tarafından Avrupalı ​​kullanıcı verilerini aktarmak için kullanılan yasal araca yönelik bir yasağı sonuçlandırıyor.

İrlanda’nın Veri Koruma Komiseri Helen Dixon liderliğindeki AB düzenleyicileri, Facebook tarafından Avrupalı ​​kullanıcı verilerini aktarmak için kullanılan yasal araca yönelik bir yasağı sonuçlandırıyor.

Meta yorum yapmaktan kaçınırken, İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) ve Avrupa Komisyonu hemen yanıt vermedi.

Konuya yakın iki kaynağın söylediğine göre Meta Platforms Inc, üst düzey bir AB mahkemesinin uyarısına uymadığı için Facebook’un AB’deki kullanıcılarının ABD sunucularına veri aktarımıyla ilgili olarak rekor bir Avrupa Birliği gizlilik cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Kaynaklara göre ceza, Amazon.com Inc. için bir önceki rekor olan 746 milyon avroluk (821,20 milyon dolar) cezadan daha yüksek olacak.

Meta yorum yapmayı reddederken, İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) ve Avrupa Komisyonu, Reuters’in yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

İrlanda’nın Veri Koruma Komiseri Helen Dixon liderliğindeki AB düzenleyicileri, ABD istihbarat teşkilatlarının bilgilere erişebileceği endişeleri nedeniyle, Facebook tarafından Avrupalı ​​kullanıcı verilerini aktarmak için kullanılan yasal araca yönelik bir yasaklamayı sonuçlandırıyor.

Nisan ayında, İrlanda DPC’sinin Facebook’un transatlantik veri akışlarını bloke eden bir emir vermek için bir ayı olduğunu söylediler. Yasak, Mayıs ortasına kadar yürürlükte olabilir.

Avrupa’nın en yüksek mahkemesi 2020’de, gözetim endişelerini gerekçe göstererek bir AB-ABD veri aktarım anlaşmasının geçersiz olduğuna karar verdi.

Meta geçen yıl, Avrupa’dan ABD’ye veri aktarmak için kullandığı mekanizmayı yasaklama emrinin, Facebook hizmetlerini Avrupa’da askıya almaya zorlayabileceği konusunda uyarmıştı.

(1 $ = 0,9084 Euro)

(Bu haber News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır – Reuters)

Yorum yapın