Abd’li Milletvekilleri Quickbooks Kullanımını, Tüyler Ürpertici Hamuru Ve ‘Vicdani Aptallığı’ Eleştiriyor

Sam Bankman-Fried, yakın zamanda Bahamalar’da tutuklanması nedeniyle kongre duruşmasına sanal olarak katılamasa da, ABD’li milletvekilleri eski FTX CEO’sunu ve şirketteki iş uygulamalarını eleştiren hiçbir yumruk kullanmadı.

FTX CEO’su John Ray, 13 Aralık’ta ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin duruşmasının tek tanığı olarak, kripto borsasının 11 Kasım’da şirket başkanı olarak devralınmadan önceki faaliyetlerine ve sonraki soruşturmaların ortaya çıkardığı şeylere ışık tuttu. Ray’e göre Alameda Research, FTX Group’un uluslararası kolu olan FTX Trading’in fonlarına bağlıydı ve iki firma arasında “hiçbir iç kontrol ve hiçbir ayrılık yoktu”.

FTX CEO’su, hem Alameda hem de FTX’in sahiplerinin – Bankman-Fried’e atıfta bulunarak – FTX Grubundaki firmaların çoğunda “dizginleri serbest bırakabileceklerini” ve herhangi bir ayrımın gerçeklerden çok halka yapılan bir ayrım olduğunu ifade etti. . Missouri Temsilcisi Ann Wagner’in sorularını yanıtlayan Ray, FTX’in mali zorluklarının enerji devi ENRON’dakiler gibi yüksek profilli başarısızlıklardan farklı olduğunu, çünkü Slack’ten çok sayıda fatura ve gider makbuzunun geçtiği “herhangi bir kayıt tutmanın” olmadığını ekledi.

“[FTX] Quickbooks’u kullandı — Quickbooks kullanan milyarlarca dolarlık bir şirket,” dedi Ray. “Quickbooks’a karşı bir şey yok – çok güzel bir araç – sadece milyarlarca dolarlık bir şirket için değil.”

FTX CEO’su John Ray, 13 Aralık’ta ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne hitap ederken

FTX CEO’suna hitap eden birçok Meclis üyesi, Bankman-Fried’in eylemlerinin kasıtlı mı yoksa büyük bir beceriksizlikten mi kaynaklandığını sorguladı. Wagner, FTX kullanıcılarını Alameda’ya devrederken “birçok hata” yaptığını iddia ettiği FTX’in iflasının ardından medyada SBF’nin “özür turu”nu gündeme getirdi.

Ray, “Bu tür açıklamaları inandırıcı bulmuyorum” dedi.

Texas Temsilcisi Al Green, Bankman-Fried’in eylemlerini – “dünyadaki hiçbir şey samimi cehalet ve vicdani aptallıktan daha tehlikeli değildir” – ve FTX’te “kötüye kullanım” olup olmadığını anlamak için görünüşte bir girişimde bulunan Martin Luther King Jr.’dan alıntı yaptı.

“Bay. Bankman-Fried, büyük bir hata yaptığını, insanlığa büyük bir hizmetin hizmetkarı olmak için elinden gelenin en iyisini yaptığını hemen hemen belirtti,” dedi Green. “Vicdani bir aptallıkla uğraştığımıza inanmakta zorlanıyorum.”

Oklahoma Temsilcisi Frank Lucas şunları ekledi:

“Bankman-Fried kendini zekilerin en zekisi olarak göstermeye çalıştı ama zeki olmak seni ne dürüst ne de aptal yapar, değil mi?”

Bankman-Fried, komite önünde ifade vermeye hazır olmasa da, milletvekilleri, tutuklanmasının ardından sızan yazılı ifadenin içeriğini doğruladı. Missouri Temsilcisi Emanuel Cleaver, Kongre’ye yaptığı açılış konuşmasında SBF’nin derhal küfür kullanmasını “saygısız” ve “kesinlikle aşağılayıcı” olarak nitelendirdi. Milletvekili, son olaylar ışığında kripto para birimini “ürkütücü hamur para birimi” olarak yeniden adlandırmak için bir karar vermeyi düşüneceğini de sözlerine ekledi.

İlişkili: Yeni CEO, FTX’in “bir organizasyonun her seviyesindeki kurumsal kontrollerin mutlak bir başarısızlığı” olduğunu söylüyor

Meclis komitesi duruşması, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu başkanı Rostin Behnam’ın tek tanık olduğu Senato Tarım Komitesi’nin 1 Aralık’ta yaptığı duruşmanın ardından FTX’in çöküşünü araştıran ikinci duruşmaydı. CFTC ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu daha sonra dolandırıcılık nedeniyle SBF, FTX ve Alameda’ya karşı ayrı davalar açtı.

Senato Bankacılık Komitesi ayrıca 14 Aralık’ta Hollywood yıldızı Ben McKenzie, yatırımcı Kevin O’Leary, hukuk profesörü Hilary Allen ve Cato Enstitüsü Parasal ve Finansal Alternatifler Merkezi’nde mali düzenleme çalışmaları direktörü Jennifer Schulp’un katılacağı bir duruşma planladı. , tanık olarak geliyor. Milletvekillerinin Bankman-Fried’i mevcut yasal sorunları arasında ifade vermeye çağırıp çağırmayacağı belli değil.

Sıralama üyesi Patrick McHenry, komitenin 2023’te FTX’in çöküşüyle ​​ilgili ikinci bir duruşma yapmayı planladığını söyledi.

Yorum yapın