Abd’de Yaşarken Hindistan’daki Mal Varlığım Için Vasiyet Yazabilir Miyim?

ABD’de kocam ve kızımla yaşıyorum. Hindistan’da yıllar boyunca satın aldığımız ve miras aldığımız varlıklarımız var. Kızım, vasiyetimizi ABD’de yapmamızı önerdi. Hindistan’da taşınır ve taşınmaz varlıklarımız var. Hindistan’daki mal varlığımız için ABD’deyken vasiyet yazabilir miyiz?

Şahitlerin vasiyetimizi imzalaması gerekli midir? Hindistan’daki varlık ve yükümlülüklerle ilgili olarak yurt dışından vasiyetname yazarken alınması gereken diğer önlemler nelerdir?

—Talep üzerine isim gizlendi

Sizin bir Hindu olduğunuzu ve mülklerinizin kendi kendine kazanıldığını/kendi yarattığını varsayıyoruz. Ayrıca, bu özellikler doğası gereği atalara ait değildir. Ayrıca, mülkte başka herhangi bir kişinin herhangi bir hak veya menfaatinin bulunmadığını ve bunların sadece size ait olduğunu varsayıyoruz.

Aşağıdakileri dahil etmeniz gereken Hint varlıklarınız için ABD’deyken ilgili vasiyetinizi hazırlayabilirsiniz:

a. Bir uygulayıcının atanması: Vasiyeti yerine getiren icracı, herhangi bir kökenden olabilir, ancak varlıkları vasiyetin lehdarına devretmeden önce yasal veraset süreciyle ilgilenmesi gerekeceği için tercihen Hindistan’da ikamet ediyor olabilir. Ayrıca, ilk uygulayıcının başına istenmeyen bir şey gelmesi ihtimaline karşı yedek bir uygulayıcının olması bir öneridir.

b. Varlıkları ve yükümlülükleri aşağı listeleyin: Taşınır ve taşınmaz tüm mevcut varlıklarınızı, tutma şekilleri ve kimlikleriyle birlikte kaleme almalısınız. Aynı zamanda, varsa tüm cari borçları tanımlayın.

c.Yararlanıcıların listesi: Vasiyetten yararlanacak kişilerin listesi yapılmalıdır. Lehdarın reşit olmayan veya özel ihtiyaç sahibi kişi olması halinde, bu kişiye kimin vasi tayin edileceği belirtilmelidir.

d. Dağıtım: Varlıkları kimin devralacağını ve bunlara yapılacak tam dağıtımı eklediğinizden emin olun. Ayrıca, ilk varisin vefat etmesi durumunda varlığın kimin miras kalacağı gibi beklenmedik durum maddelerini de eklediğinizden emin olun.

e. Tanık: En az iki bağımsız tanık Vasiyetnameyi imzalamalıdır. Bu, bir vasiyetin Hindistan’da geçerli olabilmesi için zorunlu bir gerekliliktir. Vasiyetnamede tanıkların lehtar olmaması önemlidir. Her iki tanık da vasiyetçinin / vasiyetçinin (vasiyeti yapan kişi) huzurunda vasiyetnameyi imzalamalıdır.

Vasiyetinizi ABD’deki Hindistan Büyükelçiliği’nde tasdik ettirebilirsiniz. Aynı prosedür ABD’deki Hindistan Büyükelçiliği sitesinde belirtilmiştir.

Neha Pathak, Motilal Oswal Private Wealth’te tröst ve emlak planlama başkanıdır.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın