Abd Tüketici Bekçisi, Kripto Şirketlerini Aldatıcı Reklamlar Üzerinden Araştırıyor

Birkaç kripto şirketi, kripto para birimleriyle ilgili olası aldatıcı veya yanıltıcı reklamlar nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu’ndan (FTC) bir soruşturma ile karşı karşıya.

Bloomberg’in 6 Aralık tarihli bir raporuna göre, FTC sözcüsü Juliana Gruenwald, gözlemcinin “dijital varlıklarla ilgili olası suistimal nedeniyle birkaç firmayı” soruşturduğunu söyledi.

Gruenwald, hangi firmaların soruşturmaya konu olduğu veya soruşturmayı neyin tetiklediği hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Bununla birlikte, aldatıcı reklam ve tanıtım bu yıl ABD’de trend olan bir konu olmuştur.

Ekim ayında, realite TV yıldızı Kim Kardashian, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından EthereumMax (EMAX) kripto parası hakkında “sosyal medyada yaltaklanmak” suçundan para cezasına çarptırıldı ve bunu tanıtması için kendisine 250.000 dolar ödendiğini ifşa etmedi.

Kasım ayında, NFL oyun kurucusu Tom Brady ve NBA oyun kurucusu Stephen Curry’nin, şu anda iflas etmiş kripto borsası FTX’i tanıtmaları nedeniyle Teksas mali düzenleyicisinden bir soruşturmayla karşı karşıya kalan bir grup ünlü arasında olduğu bildirildi.

FTC, kanun uygulama, araştırma ve eğitim yoluyla halkı yanıltıcı veya haksız ticari uygulamalardan korumak için oluşturulmuş bağımsız bir Birleşik Devletler kurumudur.

Bu yılın başlarında, kurbanların para göndermeye yönlendirileceği bir taklitçi, bir QR kodu ve bir kripto ATM olmak üzere üç temel bileşenden oluşan bir kripto dolandırıcılığı hakkında bir uyarı gönderdiler.

Ayrıca, 6 Haziran’da yayınlanan bir raporda, 2021’de kriptoyla ilgili tüm dolandırıcılıkların neredeyse yarısının sosyal medya platformlarından kaynaklandığını ve yıl boyunca dolandırıcılara 1 milyar dolara kadar kripto paranın kaybedildiğini ortaya çıkardılar.

Cointelegraph, yorum için FTC’ye ulaştı ancak yayınlanma tarihine kadar bir yanıt alamadı.

İlişkili: ‘Finansal tavsiye değil’ demek sizi hapisten uzak tutmaz – Kripto avukatları

Küresel olarak, birkaç finansal bekçi ve icra kurumu da aktif olarak aldatıcı kripto reklamlarını engellemeye çalışıyor.

Mart ayında Birleşik Krallık merkezli Reklam Standartları Kurumu (ASA), kripto reklamı yapan 50’den fazla şirkete, kurallara uyduklarından emin olmak için reklamlarını gözden geçirmeleri talimatını veren bir yaptırım bildirimi yayınladı.

Ağustos ayında, ABD merkezli tüketici izleme grubu Truth in Advertising, 19 ünlüyü, projelerle bağlantılarını açıklamadan, misli olmayan tokenleri (NFT’ler) tanıttıkları iddiasıyla çağırdı.

Avustralya’nın mali düzenleyicisi, aldatıcı reklam taktikleri hakkında kripto endüstrisi genelinde uyarı atışları da yaptı.

Ekim ayında, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), Qoin belirteciyle ilgili “yanıltıcı” olduğu iddia edilen Avustralya firması BPS Financial Pty Ltd’ye (BPS) karşı hukuk davası açtı.

Yorum yapın