ABD, TikTok’u Yasaklamak İçin Yeni Yasa Tasarısı Getirdi: Bu Ne Anlama Geliyor?

ABD’li Milletvekilleri bir adım öne geçerek ülkede TikTok’u yasaklayan yeni bir yasa tasarısı çıkardı. Tasarı, ABD Senatörü Marco Rubio’nun tasarıyı Kongre Üyesi önünde masaya getirmesinin ardından kabul edildi.

Rubio’nun ofisi yaptığı açıklamada, “ABD Senatörü Marco Rubio (R-FL), TikTok’un ABD’de faaliyet göstermesini yasaklamak için iki partili bir yasa çıkardı.” ABD Temsilciler Meclisi’ndeki eşlik eden mevzuat.”

TikTok, ABD ve Çin’in farklı jeopolitik konularda anlaşmazlığa düştüğünden beri manşetlerde yer alıyor. TikTok, kullanıcı verilerini Çin ile paylaşmakla suçlanıyor ve bu da ABD hükümeti için ulusal güvenlik endişelerini artırıyor.

Tasarı, Alabama ve Utah gibi ABD eyaletlerinin, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Çin’e ait kısa video paylaşım uygulaması TikTok’un eyalet hükümeti cihazlarında ve bilgisayar ağlarında kullanılmasını yasaklamasından sadece birkaç gün sonra geldi.

Eylemler, geçen ay FBI Direktörü Chris Wray’in Çin hükümetinin ByteDance’e ait uygulamayı milyonlarca ABD’li kullanıcı hakkında veri toplamayı kontrol etmek veya etki operasyonları için kullanılabilecek tavsiye algoritmasını kontrol etmek için kullanabileceğini söyleyen uyarılarını takip ediyor.

“Rahatsız edici bir şekilde, TikTok, çoğunun uygulamanın sözde video paylaşma amacı ile hiçbir meşru bağlantısı olmayan çok büyük miktarda veri topluyor. Alabama Valisi Kay Ivey yaptığı açıklamada, devlet BT altyapısını içeren TikTok’un kullanılması, Çin sızma operasyonlarına karşı kabul edilemez bir güvenlik açığı yaratıyor” dedi. ABD, TikTok için en büyük pazarlardan biri haline geldi ve adil olmak gerekirse, platform bunu engellemeye çalıştı. veri sistemlerini yerelleştirerek ve bölgede faaliyet göstermek için ABD merkezli şirketlerle ortaklık kurarak bu endişeleri giderir.

Buna ek olarak, Indiana başsavcısı geçtiğimiz Çarşamba günü Çin’e ait sosyal medya uygulamasına, video paylaşım platformunun kullanıcılarını, özellikle çocukları, uygunsuz içerik seviyesi ve tüketici bilgilerinin güvenliği konusunda yanılttığını iddia ederek dava açtı.

Cumhuriyet Başsavcısı Todd Rokita, Çarşamba günü yaptığı bir şikayette, sosyal video uygulamasının 13 yaş ve üzerindeki kullanıcılar için güvenli olduğunu söylese de, uygulamanın “müstehcen ve uygunsuz içerik” içerdiğini ve genç kullanıcılara “sınırsız süre, gün ve gün” sunulduğunu iddia etti. gece, TikTok’un ceplerini ABD’li tüketicilerden gelen milyarlarca dolarla doldurma çabasıyla.”

Rokita’dan gelen ayrı bir şikayet, uygulamanın kullanıcıların hassas ve kişisel bilgilerine sahip olduğunu ancak tüketicileri bilgilerin güvenli olduğuna inanmaları için kandırdığını savunuyor.

(Reuters’in girdileriyle)

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın