Abd Senatosu Bankacılık Başkanı Kriptoyu Yasaklama Olasılığını Değerlendiriyor

Amerika Birleşik Devletleri Bankacılık Komitesi başkanı Sherrod Brown, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) belki de kripto para birimlerini yasaklamayı düşünmeleri gerektiğini önerdi.

Brown’ın yorumları, 18 Aralık’ta NBC’nin ““ programına çıktığı sırada yapıldı.Basınla tanışmak,”, ancak senatör, bir yasağın uygulanmasının zor olacağını hemen ekledi:

“Aynı anda yapmaları gereken şeyi yapmalarını, belki yasaklamalarını istiyoruz, ancak bunu yasaklamak çok zor çünkü denizden dışarı gidecek ve kim bilir nasıl çalışacak.”

Bir sunucunun kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiğine inanan Senatör Jon Tester hakkında daha önceki sorusuna yanıt olarak Brown, “aynı düşünceyi” paylaştığını söyledi.

Ohio temsilcisi, son 18 aydır meslektaşlarını ve halkı kripto para birimlerinin tehlikeleri konusunda “eğittiğini” ve yakın ve agresif bir önlem alınması çağrısında bulunduğunu söyledi.

“Hazineye ve Bakana gittim ve tüm çeşitli düzenleyici kurumlar aracılığıyla hükümet çapında bir değerlendirme istedim. [….] SEC özellikle agresif davrandı ve bu şekilde ve yasal olarak ilerlememiz gerekiyor, eğer buna gelirse, ”diye ekledi.

Brown, FTX’in şok edici çöküşünü bir yasağın neden dikkate alınmaya değer olabileceğinin bir örneği olarak gösterdi ancak bunun “bu sorunun yalnızca büyük bir parçası olduğunu” ekledi.

Kripto para birimlerinin “tehlikeli” ve “ulusal güvenlik için bir tehdit” olduğunu savundu ve Kuzey Kore siber suç faaliyetlerini, uyuşturucu kaçakçılığını, insan kaçakçılığını ve şiddetlendirdikleri sorunlardan bazıları olarak terörizmin finansmanını gösterdi.

Bankacılık Komitesi başkanı, bir yılı aşkın bir süredir kripto para birimine yönelik şüphelerini dile getirdi ve son olarak stablecoin ihraçlarının yanı sıra kripto para birimi reklam ve pazarlama kampanyalarıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Brown, sektörü düzenlemek için “tüm hükümet” yaklaşımı çağrısında bulunan 30 Kasım tarihli bir bildiri yayınladı ve 13 Aralık’ta ABD Adalet Bakanlığı’nı şu anda parmaklıkların arkasında olan eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried aleyhine suç duyurusunda bulunduğu için alkışladı. Bahamalar’da ABD’ye iade edilmeyi bekliyor

İlişkili: ABD’li senatör: Kripto paranın var olması için hiçbir neden yok

Senatör Brown’ın meslektaşlarının hepsi onun düşüncelerini paylaşıyor gibi görünmüyor.

Senatör Tom Emmer, 23 Kasım’da FTX’in düşüşünün bir “kripto hatası” olmadığını, daha çok merkezi aktörlerin neden olduğu bir başarısızlık olduğunu belirtti.

Emmer ayrıca, sakatlayıcı düzenlemenin ABD’deki endüstri inovasyonunu bastıracağı ve küresel pazar hakimiyeti konumunu kaybetmesine neden olacağı görüşünde – birçok kişinin zaten ortaya çıktığına inandığı bir şey.

Ayrıca, Mali Hizmet Evi Komitesi’nin yeni başkanı Patrick McHenry’nin kripto yanlısı olduğu da belirtilmelidir. Bu hafta, orijinal, “kötü hazırlanmış” vergi hükmü hakkında daha fazla açıklama istemek için kripto vergi değişikliklerinin ertelenmesi çağrısında bulundu.

Yorum yapın