Abd Milletvekilleri, Bankaların Kripto Şirketleriyle Bağları Konusunda Federal Düzenleyicileri Sorguluyor

Amerika Birleşik Devletleri Senatosunun iki üyesi, federal mali düzenleyicilerin başkanlarını, FTX’in çöküşünün ardından “bankacılık sektörü ile kripto para firmaları arasındaki bağları” ele almaya çağırdı.

Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, Para Birimi Denetçisi vekili Michael Hsu ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu vekili Martin Gruenberg, her ikisi de Senato Bankacılık Komitesinden Senatörler Elizabeth Warren ve Tina Smith’e gönderilen 7 Aralık tarihli mektuplarda, kripto endüstrisinin FTX’in iflas başvurusundan sonra piyasaları ciddi şekilde etkileyecek geleneksel finans kurumlarıyla o kadar “derin bir şekilde bütünleşmedi”. Bununla birlikte, iki milletvekili, FTX ile Washington merkezli Moonstone Bank’ın yanı sıra stablecoin ihraççısı Tether ve Bahamalar merkezli Deltec Bank arasında federal düzenleyicilerin hiçbir gözetimi olmaksızın bağlar olduğunu öne süren raporlara işaret etti.

Warren ve Smith, “Bankacılık sistemi şimdiye kadar en son kripto çöküşünden nispeten zarar görmemiş olsa da, FTX’in çöküşü kriptonun bankacılık sistemine düzenleyicilerin bildiğinden daha fazla entegre olabileceğini gösteriyor” dedi.

Senatörler, Powell, Hsu ve Gruenberg’i, düzenleyicilerin kripto firmalarının bankalarla olan bağlantılarını ve şu anda kripto ile ilgili faaliyetlerde bulunan kurumlar tarafından düzenlenen bankaların bir listesini incelemeyi planlayıp planlamadıkları hakkında bilgi vermeye çağırdı. Buna ek olarak Warren ve Smith, FTX’in Moonstone’a 11 milyon dolardan fazla yatırım yapmak için müşteri fonlarını kullanıp kullanmadığı konusunda başkanları sorguladı ve cevaplar için 21 Aralık’a kadar bir son tarih belirledi.

Warren, FTX’in 11 Kasım’daki iflas başvurusunun ardından soruşturmalarla ilgili birkaç mektup gönderdi. Massachusetts senatörü, diğer Kongre üyeleriyle birlikte eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’den yanıt talep etti ve Silvergate Bank’tan FTX ile ilişkisi hakkında ayrıntılar vermesini istedi. ticari uygulamalarıyla ilgili iddiaları takip eden kuruluşlar ve Adalet Bakanlığı’nın firmadaki yöneticileri “yasanın azami ölçüde” sorumlu tutmasını talep ediyor.

İlişkili: ABD bankasındaki FTX hissesi, bankacılık boşluklarıyla ilgili endişeleri artırıyor

Senato Bankacılık Komitesi, Başkan Sherrod Brown’ın gönüllü olarak ifade vermemesi durumunda Bankman-Fried için mahkeme celbi çıkarmakla tehdit ettiği “FTX balonunun neden patladığı” konusunda 14 Aralık’ta bir duruşma planladı. Duruşma, Temsilciler Meclisi ve Senato ile çeşitli komiteler tarafından duyurulan üçüncü duruşmaydı ve Meclis Mali Hizmetler Komitesi, FTX hakkında benzer bir soruşturma duruşması için 13 Aralık tarihini belirledi.

Yorum yapın