Abd Milletvekili, Ftx Çöküşünün Ortasında Tüketici Koruması Konusunda Büyük Kripto Borsalarını Sorguluyor

Amerika Birleşik Devletleri Senato Finans Komitesi başkanı Ron Wyden, FTX’in likidite sorunları ve iflasının ardından altı kripto şirketinden tüketicinin korunması hakkında bilgi istedi.

28 Kasım tarihli ayrı mektuplarda Wyden, Binance, Coinbase, Bitfinex, Gemini, Kraken ve KuCoin’i hedef alarak, FTX’te meydana gelene benzer bir arıza meydana gelmesi durumunda borsaların hangi korumalara sahip olduğu hakkında bilgi istedi. Senatör, FTX ile fonları olan kripto kullanıcılarının, bankalarda veya Federal Mevduat Sigorta Şirketi veya Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Şirketi altındaki kayıtlı aracılarda olduğu gibi “böyle bir korumaya” sahip olmadığını söyledi.

Wyden, “Kongre kripto endüstrisi için çok ihtiyaç duyulan düzenlemeleri değerlendirdiğinden, bankaların, kredi birliklerinin ve menkul kıymet komisyoncularının müşterileri için uzun süredir var olan güvenceler doğrultusunda tüketici korumalarına yönelik açık ihtiyaca odaklanacağım” dedi. “Eğer bu korumalar FTX’in başarısızlığından önce yürürlükte olsaydı, bugün çok daha az sayıda perakende yatırımcı ciddi mali zararlarla karşı karşıya kalırdı.”

Wyden, altı firmadan yan şirketlerine ilişkin sorular, tüketici varlıklarının korunması, müşteri verilerinin kullanımı ve piyasa manipülasyonuna karşı önlemler dahil olmak üzere soruların yanıtlarını 12 Aralık’a kadar vermelerini istedi. Senato Tarım Komitesi, FTX’in çöküşünü araştırmak için bir duruşma planladı 1 Aralık’ta ve Senatörler Elizabeth Warren ve Sheldon Whitehouse, Adalet Bakanlığı’nı borsada suç işleyen kişileri potansiyel olarak kovuşturmaya çağırdı.

İlişkili: FTX’in müşteri fonlarını işlemek için Alameda’nın banka hesaplarını kullandığı bildirildi

Diğer odada, Meclis Mali Hizmetler Komitesi, 13 Aralık’ta FTX hakkında benzer bir soruşturma duruşması yürütecek. Hem başkan Maxine Waters hem de komite sıralamasında yer alan üye Patrick McHenry kongre eylemini destekledi ve McHenry, başarısız borsa etrafındaki olayları ” çöp kutusu ateşi.”

FTX’in şu anda Delaware Bölgesi’nde sürmekte olan iflas işlemleri, borsanın 1 milyondan fazla alacaklıya karşı sorumlu olabileceğini ortaya çıkardı. İflas davasında bir sonraki duruşma 16 Aralık’a ertelendi.

Yorum yapın