ABD Mahkemesi Kurallarına Göre Elon Musk Tweetlerini Tesla Avukatına Onaylatmalı – apk haber

Pazartesi günü bir temyiz mahkemesi kararına göre Elon Musk, Tesla’yı özel olarak almak için fon temin ettiğini iddia eden 2018 tweet’lerinin elektrikli araç üreticisinin hisse fiyatının artmasına ve ticaretin geçici olarak durmasına yol açmasının ardından menkul kıymetler düzenleyicileri ile varılan bir anlaşmadan geri adım atamaz. .

Manhattan’daki 2. ABD Bölge Temyiz Mahkemesi’nin özet kararı, üç yargıçtan oluşan bir heyetin avukatların davadaki iddialarını dinledikten birkaç gün sonra yayınlandı.

Musk, geçen yıl bir alt mahkeme yargıcının anlaşmaya uymasını gerektiren kararına, koşulların değiştiği ve kararnamenin Musk’ın Birinci Değişikliği ihlal ettiğini iddia ettiği bir “önceki kısıtlama” içermesi nedeniyle itiraz etmişti.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yapılan anlaşma, tweet’lerinin önce bir Tesla avukatı tarafından onaylanmasını gerektiriyordu. Ayrıca Musk ve Tesla’yı, Musk’ın Tesla’yı hisse başına 420 dolardan özel olarak almak için “güvence altına alınmış” fon sağladığını söylediği tweet’ler nedeniyle para cezası ödemeye çağırdı.

Finansman güvence altına alınmadı ve Tesla halka açık olmaya devam ediyor.

2. Daire kararında, “Musk’un SEC’in muvafakat kararını kötü niyetli, korumalı konuşmasına yönelik taciz soruşturmaları yürütmek için kullandığına dair iddiasını destekleyecek hiçbir kanıt görmediğini” söyledi.

Bunun yerine, SEC’in “2018’den beri Musk’ın tweet’lerine yalnızca üç soruşturma açtığını” ve itiraz edilen her tweet’in “rıza kararnamesinin şartlarını makul bir şekilde ihlal ettiğini” söyledi.

Temyiz mahkemesi, muvafakat kararlarına giren tarafların Birinci Değişiklik ve diğer haklarından gönüllü olarak feragat edebileceklerini söyleyerek Musk’ın önceki kısıtlama iddiasını da reddetti.

Davanın avukatları, yorum isteyen mesajlara hemen yanıt vermedi.

SEC, Tesla CEO’sunun Kasım 2021’de Twitter takipçilerine Tesla hissesinin %10’unu satıp satmayacağını soran tweet’lerinin, SEC’in kendisine karşı gizliliğe geçme konusundaki tweet’lerinin dolandırıcılığı ihlal ettiği iddiasıyla bir icra davası açmasının ardından Musk’ın imzaladığı Ekim 2018 anlaşmasını ihlal edip etmediğini araştırıyordu. menkul kıymetler kanunu hükümleri.

Yargıç Lewis Limon, Nisan 2022’de verdiği yazılı bir kararda, Musk’ın tweet’leri ön onay almadan gönderdiğini söyledi.

Musk’ın SEC ile olan anlaşması, Musk’ın Tesla’yı özel almak için fon sağlama konusunda Musk’ın tweet’leri nedeniyle Musk ve Tesla’nın her birinin 20 milyon dolar para cezası ödemesini gerektiriyordu.

Finansman güvence altına alınmadı ancak tweet’lere yanıt olarak Tesla’nın hisse senedi fiyatı yükseldi ve hisse alım satımı daha sonra durduruldu.

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın