ABD Genel Cerrahı Uyardı, Sosyal Medya Gençlerin Ruh Sağlığına Zarar Verebilir – apk haber

ABD Genel Cerrahı Salı günü bir danışma konuşmasında sosyal medyanın gençlerin, özellikle de ergen kızların ruh sağlığına derinden zarar verebileceği konusunda uyardı ve beyin gelişiminin kritik aşamalarında olan çocuklar için teknoloji şirketlerinden koruma önlemleri alınması çağrısında bulundu.

ABD Genel Cerrahı Vivek Murthy, sosyal medyanın bazı yararları olsa da, “sosyal medyanın çocukların refahına da zarar verebileceğine dair çok sayıda gösterge” olduğunu söyledi.

Murthy, “Ulusal bir gençlik akıl sağlığı krizinin ortasındayız ve sosyal medyanın bu krizin önemli bir itici gücü olduğundan endişe duyuyorum – acilen ele almamız gereken bir sorun,” dedi Murthy.

Danışmanlık, ergenler arasında yapılan bir anketten alınan yanıtlara atıfta bulunarak, sosyal medya kullanımının vücut imajı sorunlarına neden olabileceğini ve devam ettirebileceğini, yeme davranışlarını ve uyku kalitesini etkileyebileceğini ve özellikle ergen kızlar arasında sosyal karşılaştırmaya ve düşük özgüvene yol açabileceğini söyledi.

Danışmana göre, sosyal medyada günde üç saatten fazla zaman geçiren ergenler, depresyon ve anksiyete belirtileri gibi kötü ruh sağlığı sonuçları yaşama riskini iki katına çıkarıyor.

Çoğu ergen, sosyal medyanın kendilerini daha kabul görmüş, zor zamanlarda daha fazla desteklenmiş, arkadaşlarına daha bağlı ve daha yaratıcı hissetmelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

Politika yapıcıların, güvenlik standartlarını her yaştan çocuk için bu faydaları artıracak şekilde güçlendirmesi gerektiğini belirtirken, uygunsuz ve zararlı içeriğin çocuklar için kolay ve geniş çapta erişilebilir olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Danışman tavsiyesi, teknoloji şirketlerinin sosyal medya platformlarına erişimi kontrol etmek için yaş sınırlarına uyması ve ürünlerinin çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin veriler konusunda şeffaf olması gerektiğini söylüyor.

Algoritmalar ve platform tasarımı, kullanıcıların sosyal medya üzerinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamak için tasarlanan özellikler yerine sosyal medyanın potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkarmaya çalışmalıdır.

Amerikan Psikiyatri Birliği CEO’su Saul Levin, “Sağlık hizmetlerinin ilk ilkesi zarar vermemektir – bu, sosyal medya platformlarını tutmaya başlamamız gereken standartla aynı” dedi.

Rapor, tehlikeli tuzaklardan kaçınmak ve sosyal medya deneyimini daha olumlu hale getirmek için ebeveynlerin, teknoloji şirketlerinin yanı sıra çocuklar ve ergenlerin neler yapabileceğine dair öneriler içeriyor. Bunlar, bir aile medya planının oluşturulmasını, yüz yüze arkadaşlıkların teşvik edilmesini, çocuklarla çevrimiçi zamanlarını nasıl geçirdikleri hakkında konuşmayı ve ihtiyaç duymaları halinde yardım aramaya teşvik etmeyi içerir.

Yeni 988 İntihar ve Kriz Yaşam Hattı’nı “siz veya tanıdığınız biri akıl sağlığı krizi yaşıyorsa” hatırlatıyordu.

(Bu haber News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır – Reuters)

Yorum yapın