ABD Düzenleyicileri – apk haber

ABD’li düzenleyiciler, Facebook’un ebeveynleri yanılttığını ve uygulama geliştiricilere özel kullanıcı verilerine sağladığı erişimi yanlış beyan etmek de dahil olmak üzere Messenger Kids uygulamasını kullanarak çocukların gizliliğini koruyamadığını söylüyor.

Sonuç olarak, Federal Ticaret Komisyonu Çarşamba günü, Facebook’un 18 yaşın altındaki kullanıcılardan topladığı verilerden kâr elde etmesini yasaklayan – şimdi Meta olarak adlandırılan – 2020 gizlilik emrinde kapsamlı değişiklikler önerdi. Buna sanal gerçeklik yoluyla toplanan veriler de dahildir. ürünler. FTC, şirketin 2020 siparişine tam olarak uymadığını söyledi.

Meta ayrıca, yüz tanıma teknolojisi kullanımı da dahil olmak üzere başka sınırlamalara tabi olacak ve kullanıcıları için ek gizlilik koruması sağlaması gerekecek.

FTC’nin Tüketiciyi Koruma Bürosu yöneticisi Samuel Levine, “Facebook gizlilik vaatlerini defalarca ihlal etti” dedi. “Şirketin pervasızlığı genç kullanıcıları riske attı ve Facebook’un başarısızlıklarının hesabını vermesi gerekiyor.”

Meta, duyuruyu “siyasi bir gösteri” olarak nitelendirdi.

“Anlaşmamız çerçevesinde FTC ile üç yıllık sürekli angajmana rağmen, bu yeni, tamamen benzeri görülmemiş teoriyi tartışmak için hiçbir fırsat sağlamadılar. FTC’nin ne yapmaya çalıştığı konusunda net olalım: Sektör çapında standartlar belirlemek için Kongre’nin yetkisini gasp etmek ve bunun yerine TikTok gibi Çinli şirketlerin Amerikan topraklarında herhangi bir kısıtlama olmadan faaliyet göstermesine izin verirken tek bir Amerikan şirketini öne çıkarmak.” hazırlanmış bir bildiri. “FTC anlaşmamızın hükümleri uyarınca endüstri lideri bir gizlilik programı oluşturmak ve uygulamak için çok büyük kaynaklar harcadık. Bu eyleme şiddetle karşı çıkacağız ve galip gelmeyi umuyoruz.”

Facebook, 2017’de Messenger Kids’i başlattı ve çocukların ebeveynleri tarafından onaylanan aile üyeleri ve arkadaşlarıyla sohbet etmesinin bir yolu olarak lanse etti. Uygulama, çocuklara ayrı Facebook veya Messenger hesapları vermiyor. Bunun yerine, ebeveyn hesabının bir uzantısı olarak çalışır ve ebeveynler, çocuklarının kiminle sohbet edebileceğine karar verme gibi kontrollere sahip olur.

O sırada Facebook, Messenger Kids’in reklam göstermeyeceğini veya pazarlama için veri toplamayacağını, ancak hizmeti çalıştırmak için gerekli olduğunu söylediği bazı verileri toplayacağını söyledi.

Ancak çocuk gelişimi uzmanları acil endişelerini dile getirdi.

2018’in başlarında, 100 uzman, savunucu ve ebeveynlik kuruluşundan oluşan bir grup, Facebook’un uygulamanın çocukların bir mesajlaşma hizmeti ihtiyacını karşıladığı yönündeki iddialarına itiraz etti. Grupta kar amacı gütmeyen kuruluşlar, psikiyatristler, çocuk doktorları, eğitimciler ve çocukların müzik şarkıcısı Raffi Cavoukian vardı.

Mektupta, “Messenger Kids bir ihtiyaca cevap vermiyor, bir ihtiyaç yaratıyor” denildi. “Öncelikle kendi sosyal medya hesaplarına sahip olmayacak çocuklara hitap ediyor.” Başka bir pasaj, Facebook’u “yeni bir ürünle daha küçük çocukları hedef aldığı” için eleştirdi.

Facebook, mektuba yanıt olarak, o sırada uygulamanın “ebeveynlerin ve çocukların daha güvenli bir şekilde sohbet etmesine yardımcı olduğunu” söyledi ve ebeveynlerin çocuklarının faaliyetlerini “her zaman kontrol altında tuttuğunu” vurguladı.

FTC şimdi bunun böyle olmadığını söylüyor. Facebook’un 5 milyar dolar para cezası ödemesini gerektiren 2020 gizlilik kararı, şirketin gizlilik uygulamalarını bağımsız bir değerlendiricinin değerlendirmesini gerektirdi. FTC, değerlendiricinin “Facebook’un gizlilik programında birkaç boşluk ve zayıflık tespit ettiğini” söyledi.

FTC ayrıca, Facebook’un 2017’nin sonlarından 2019’a kadar “ebeveynlerin, Messenger Kids ürünü aracılığıyla çocuklarının kiminle iletişim kuracağını kontrol edebileceğini yanlış beyan ettiğini” söyledi.

FTC, “Şirketin, Messenger Kids kullanan çocukların yalnızca ebeveynleri tarafından onaylanan kişilerle iletişim kurabileceklerine dair sözlerine rağmen, çocuklar belirli durumlarda grup metin sohbetlerinde ve grup video görüşmelerinde onaylanmayan kişilerle iletişim kurabildiler” dedi.

FTC’nin 2020 siparişinde önerilen değişikliklerin bir parçası olarak, Meta’nın “değerlendiriciden gizlilik programının siparişe tam olarak uyduğuna dair yazılı onayı” olmaksızın yeni ürün ve hizmetlerin lansmanını durdurması da istenecektir.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın