Abd Cftc Komiseri, Küçük Yatırımcıları Kriptodan Korumak Için Yeni Kategori Çağrısında Bulundu

Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) komiseri Christy Goldsmith Romero, 30 Kasım’da Singapur’da düzenlenen Vadeli İşlemler Endüstrisi Birliği Asya Türevleri Konferansı’nda konuştu. siber güvenlik ve kriptoya özel vurgu.

Goldsmith Romero’nun tüketicileri ve piyasaları kripto para biriminin sunduğu risklerden korumak için iki önerisi vardı. İlki oldukça yeniydi: “Hanehalkı perakende yatırımcılarını korumak, kimin perakende yatırımcı olduğunu yeniden tanımlamakla başlar,” dedi Goldsmith Romero. Kripto yatırımcıları farklı, dedi:

“Çoğu 1980’den sonra genç doğumlu, çeşitli ve yılda 50 bin dolardan az kazanıyor. Bu, CFTC’nin görmeye alışık olduğu tipik müşteri değil.”

Goldsmith Romero, bu nedenle, onlara aynı şekilde davranılmaması gerektiğini düşünüyor. Finansal kapsayıcılığı sürdürme ihtiyacını kabul ederken, “Ayrıca, anlamlı ve hedefli müşteri korumaları olmadan gerçekleşecek olan ezilmelerine izin vermemeliyiz” dedi.

Goldsmith Romero, “hane perakende satışını profesyonel ve yüksek net varlığa sahip bireylerden ayırarak” iki perakende yatırımcı kategorisi oluşturmayı önerdi. Bundan sonra CFTC, bu bölüm genelinde ve her kategori için ayrı ayrı tüketici korumaları sağlayacaktır.

Geleneksel finansta, bir komisyoncu bir tüketici için bir yatırımın uygunluğunu belirlemede rol oynar. Aracısız işlemlerde, “düzenleyicilerin müşterilere yönelik riski değerlendirmesi önemlidir” dedi. Dahası:

“Bugün, CFTC’nin kripto borsalarının daha yüksek denetimini başlatması için ilk kez kamuoyuna sesleniyorum. […] Türev borsaları için mevcut yetkimiz dahilinde.”

Ancak CFTC, bu denetimi uygulamak için onun çağrılarına “aylardır” kulak asmadı. Goldsmith, CFTC Komiseri Caroline Pham’ın bir perakende yatırımcı avukatı ofisi çağrısını onayladı.

Goldsmith Romero, kripto para birimiyle ilgisi olmayan blok zinciri kullanım durumlarını tartışmak için konuşmasında konuyu dağıttı. “Dağıtılmış defter teknolojisi, hastalıkları önleme, gıdaları güvenli tutma, israfı sınırlama ve tarım endüstrimize zamandan ve paradan tasarruf etme potansiyeline sahiptir” dedi.

İlgili: CFTC komiseri kripto bulaşma riskini 2008 mali kriziyle karşılaştırıyor

Goldsmith Romero, Eylül 2021’de ABD Başkanı Joe Biden tarafından CFTC başkanlığına aday gösterildi ve 30 Mart’ta yemin etti. Daha önce perakende yatırımcılarla ilgili endişelerini dile getirdi ve önerdiği hanehalkı perakende yatırımcısı kategorisi için sektörden biraz destek aldı.

Yorum yapın