Abd Bankacılık Düzenleyicisinin Kripto Uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri bankacılık sektörü düzenleyicisi, bankaları kripto para birimlerinin “ortaya çıkan riskleri” konusunda uyardı ve sektörün “temkinli bir yaklaşım” benimsemesi ve kripto veya kripto şirketleriyle ilişki kurarken bazı durumlarda izin alması gerektiğini söyledi.

İçinde “dislokasyonlar”dan alıntı yaparak 2022 yılı boyunca kripto piyasası için, Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC), 8 Aralık 2022 Sonbaharı için Altı Aylık Risk Perspektifi raporunda kriptonun “birkaç önemli risk” olduğunu söylediği şeyi vurguladı.

Üç ana endişesi, “stablecoin’lerin istikrarsız olabileceği”, kripto endüstrisinin olgun risk yönetimi uygulamalarından yoksun olduğu ve “yüksek derecede birbirine bağlılık” nedeniyle yüksek bir bulaşma riskine sahip olduğu.

Alanın “tutarlı veya kapsamlı düzenleme” eksikliği ve kripto oynaklığının yanı sıra kripto ve tokenize edilmiş varlıkları kullanarak “banka benzeri ürünler ve hizmetler” sunan artan firma yelpazesi de OCC’nin soruları gündeme getirdiğine inandığı endişeler olarak gösterildi. finansal istikrarla ilgili.

Mayıs ayında TerraUSD Classic (USTC) algoritmik stablecoin’in çöküşü ve çöküşü, stablecoin’lerin “koşma riski”ne ve bunun sonucunda varlığa dayalı stablecoin’lerin nasıl küçük depeg olayları gördüğüne bir örnek olarak verildi.

Stablecoin desteklerinin o zamandan beri “kademeli olarak geliştiğini” vurguladı, ancak çoğunun “riske açık olmaya devam ettiğine” inanıyor.

Risk yönetimini tartışan OCC, kripto şirketlerindeki uygulamaların olgunlaştığını ancak “henüz sağlam olmadığını” ve şirketlerin geçen yıl milyonlarca yatırımcının zarar gördüğü “stres ve sürprizlere hazırlıksız” göründüğünü söyledi:

“Sık sık bilgisayar korsanlığı ve kesinti yaşanıyor ve sektör genelinde dolandırıcılık ve dolandırıcılık oranları yüksek olmaya devam ediyor. Bazı durumlarda, mülkiyet hakları, velayet düzenlemeleri ve mali temsiller, yüksek derecede bir kafa karışıklığı yaratmıştır.”

2022’nin üzerindeki kripto piyasası, endüstrinin “birbirine bağlılığını” da ortaya çıkardı. […] OCC’ye göre, çeşitli opak borç verme ve yatırım düzenlemeleri aracılığıyla.

İlişkili: ABD milletvekilleri, bankaların kripto şirketleriyle bağları konusunda federal düzenleyicileri sorguluyor

Kripto katılımcılarının, belirtilen bulaşma riskine neden olan “yüksek kaldıraçlı ticaret yapıyor olabileceğini” belirtti.

OCC, bankalara verdiği tavsiyede, kripto veya kripto şirketleriyle çalışmayı düşünen kurumların “dikkatli ve aşamalı bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini” söyledi.

OCC, ulusal bankalara kripto ile ilgili planların herhangi bir faaliyete başlamadan önce “denetim ofisleriyle” tartışılması gerektiğini, çünkü bazıları potansiyel olarak izin gerektirebilir.

Kripto şirketleri, FTX’in iflasının ardından şeffaflığı artırmak için harekete geçti ve birçok borsa, kullanıcıların kripto desteklerini doğrulayabilmeleri için rezerv kanıtı sunuyor ve bazı kamuya açık üçüncü taraf denetimleri yürütüyor.

Yorum yapın