Abartılı Harcamalar Ve Sbf’ye Kült Benzeri Tapınma

Kripto borsası FTX’in eski bir çalışanı, görünüşe göre şirketin aşırı lüks harcamalarını, saplantılı iş yeri kültürünü ve şirketin çöküşünden bir yıl önce bir şirket psikiyatrının işe alınmasına yol açan yorucu çalışma saatlerini ifşa etti.

FTX’in pazarlama departmanında çalışan Danielle Cloud, 13 Aralık’ta FTX’in kendisini Ekim 2021’de işe aldığını ve kabaca iki hafta önce istifa ettiğini söyleyen bir dizi tweet attı.

“İşler kötü hissettirdi. Kült benzeri,” diye yazdı Cloud, borsaya ilk katıldığı zamanki duyguyu tanımladı ve bunu lüks müzik festivali Fyre Festival ve sağlık teknolojisi şirketi Theranos gibi dolandırıcılık girişimleriyle karşılaştırdı.

Başladığında FTX’i veya kurucusu Sam Bankman-Fried’i “hiç duymadığını” iddia etti, ancak “FTX’te çalışan herkesin ona takıntılı olduğunu” söyledi.

“Mantıklı olduğunu düşündüm. Çocuk gençti, ilkeler devrimciydi, fikirler altın değerindeydi. […] Ben kimdim ki buna meydan okuyorum?”

Danielle Cloud (ön sıra, orta sol) Şubat 2022’de diğer FTX ABD çalışanlarıyla birlikte fotoğraflandı. Resim: FTX ABD Başkanı Brett Harrison’ın twitter

Cloud, FTX’te bir rol üstlenmenin “en iyi yolunun”, görünüşe göre “bir veya iki ay” içinde yönetici pozisyonuna gelebilecek “mevcut bir çalışanın kadın eşi” olmak olduğunu iddia etti.

“Buna meydan okuyanlar çalkalandı” dedi.

Cloud’a göre işten izin de bir “şaka”ydı. “Çalışma haftası Pazartesi’den Pazar’a kadardı,” dedi. Bir iş arkadaşı, şirketin Şükran Günü için izin alıp almadığını sorduğu için “çiğnendi”.

Mayıs ayında SALT’ın Crypto Bahamalar konferansında bilinmeyen bir kişiyle bulut. Etkinlik, FTX tarafından ortaklaşa düzenlendi. Resim: Instagram

Cloud, şirketin Amerika Birleşik Devletleri kolu olan FTX US’de Müşterini Tanı (KYC) analisti olarak başladı ve Mayıs 2022’de tam zamanlı bir pazarlama rolüne terfi etti. zaman.”

FTX’in aşırı lüks harcamaları

Cloud, borsanın Bahamalar’daki genel merkeziyle ilgili olarak “Tüm operasyon ikonik ve aptalca verimsizdi” dedi. “Paranın satın alabileceği her şeyi asla bilemedim.”

FTX’in cömert ev partileri veren ve özel şefleri olan yöneticileri için milyonlarca dolarlık evler satın aldığını veya kiraladığını iddia etti.

Şirket tarafından kiralanan veya satın alınan “yarım düzine apartman dairesine” erişimin yanı sıra çalışanlara “lüks otellerde ücretli konaklama” sağlandı.

FTX’in Bahama ofisi “7/24 yemek servisi”ne sahipti ve çalışanlara ücretsiz yiyecek, ayda bir pop-up berber ve iki haftada bir masaj dahil olduğu iddia edilen ikramiyeler verildi.

Bahamalar’daki Albany tatil beldesinde bir FTX çalışma grubunu gösteren Cloud tarafından çekilen bir videodan bir kare. Bankman-Fried’in o bölgede ikamet ettiği biliniyordu. Resim: Instagram

Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC), 13 Aralık’ta Bankman-Fried’e FTX müşteri fonlarını lüks emlak alımları için kullandığını iddia ederek dava açtı.

CNBC’nin 13 Aralık tarihli bir raporuna göre, FTX’in Bahamalar’da 35 mülk satın alarak gayrimenkule 250 milyon doların üzerinde para harcadığı bildirildi.

FTX’e neden bir küçültme getirildi?

Cloud, yüksek iş yükü talepleri nedeniyle Bankman-Fried’in bir psikiyatrist olan Dr. George K. Lerner’i getirdiğini söyledi.

Girişim şirketi Sequoia Capital tarafından Eylül ayında yazılan Bankman-Fried hakkında artık silinmiş bir profil, Lerner’ı “bilen kişi” olarak tanımladı. [Bankman-Fried] en iyisi” ve “FTX şirket terapisti”.

Cloud, Lerner’a iş büyümesi konusunda danışması için orada “koç olarak teklif edildiğini” ve FTX çalışan memnuniyeti ve elde tutma stratejisi için “kritik” olduğunun söylendiğini, ancak Lerner’ın ona nişanlısıyla olan ilişkisi hakkında samimi sorular sorduğunu söyledi.

İlişkili: SDNY avukatı SBF iddianamesi hakkında “Güneşte şort ve tişört giyerek dolandırıcılık yapabilirsiniz” dedi

Ayrıca, idari personelin Kaliforniya ve Florida’da yazılan “reçeteleri yasa dışı bir şekilde Nassau’ya göndermeye itildiğini” iddia etti.

13 Aralık’taki bir kongre oturumunda FTX CEO’su John Ray, şirkette “hiçbir şekilde kayıt tutulmadığını” ve birçok faturanın ve masraf makbuzunun mesajlaşma uygulaması Slack aracılığıyla gönderildiğini söyledi.

“Quickbooks’a karşı hiçbir şeyi olmadığını” ancak bunun “milyarlarca dolarlık bir şirket için” bir araç olmadığını söyleyen Ray’e göre FTX, Quickbooks muhasebe yazılımını da kullandı.

Yorum yapın