AB, Twitter’ı Yanlış Bilgi Yaymak ve Kremlin Gündemini Kayırmak Konusunda Uyardı – apk haber

Avrupa Birliği (AB), Elon Musk tarafından yönetilen Twitter’ı dezenformasyon yaymak ve Kremlin gündemini teşvik etmek konusunda uyardı.

AB’de Değerler ve Şeffaflıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, bir tweet’te bunun “Twitter’ın dijital bilgi alanını daha güvenli ve Kremlin’in dezenformasyonundan ve kötü niyetli etkisinden arındırmadığına dair bir başka olumsuz işareti” olduğunu söyledi.

Twitter, yeni Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında AB tarafından merkezi bir denetime tabi olan 19 büyük teknoloji platformundan biri olarak onaylandı.

Jourova, Londra merkezli kâr amacı gütmeyen Reset tarafından yapılan ve Twitter’daki son politika değişikliklerinin Rusya, Çin ve İran’daki otoriter hükümetler tarafından platformda devlet destekli dezenformasyonu önemli ölçüde artırdığını tespit eden bir AP raporuna atıfta bulundu.

“Bana göre bu, #Twitter’ın dezenformasyona karşı Yasa’ya ilişkin taahhütlerini yerine getirmediğinin bir işareti” dedi.

Jourova, “Bu, Kurallara saygı gösterme ve nihai olarak #DigitalServicesAct ile uyumluluk konusunda ciddi olduklarını gösteren olağanüstü bir test.” diye ekledi.

DSA, büyük sosyal medya platformlarının dezenformasyon gibi sistemik riskleri azaltmak için adımlar atmasını şart koşuyor ve bunu yapmamak, küresel yıllık cirolarının yüzde 6’sına varan cezalara yol açabilir.

EU DSA, sosyal medya platformlarının bu yılın Ağustos ayına kadar bir davranış kuralları benimsemesinin yanı sıra bağımsız denetimi sürdürmesini ve ilgili makamlarla veri paylaşmasını istiyor.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın