8,4 Milyon Dolar Netleştiren Iddia Edilen ‘Kripto Madenciliği’ Ponzi’leri Üzerine Suçlamalar

Amerika Birleşik Devletleri savcıları, yatırımcılardan 8,4 milyon dolar netleştiren Ponzi planları olduğu iddia edilen bir çift kripto para şirketi kuran veya teşvik eden dokuz kişiye karşı iki ayrı davada suçlamada bulundu.

14 Aralık’ta ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı, sözde kripto madenciliği ve ticaret şirketleri IcomTech ve Forcount’un yatırımcılara yatırımlarını altı ayda ikiye katlayabilecek “garantili günlük getiri” sözü verdiğini iddia ederek iddianameyi kaldırdı.

Gerçekte savcılar, her iki şirketin de daha sonraki yatırımcılardan gelen parayı daha önceki yatırımcılara ödeme yapmak için kullandığını, diğer fonların ise şirketleri tanıtmak ve lüks eşyalar ve gayrimenkul satın almak için harcandığını söylüyor.

ABD’de ve yurtdışında, küçük topluluklarda yatırımcıları finansal özgürlük ve zenginlik vaatleriyle cezbeden sunumların yanı sıra “lüks fuarlar” düzenlendi.

Promosyoncuların, etkinliklere pahalı arabalarla, lüks kıyafetler giyerek katılacakları ve tanıtımını yaptıkları şirkete yatırım yaparak kazandıkları parayla övünecekleri iddia ediliyor. Yatırımcılara getirilerini izlemeleri için bir “portal” erişimi verildi

IcomTech ve Forcount, kullanıcılar sözde iadelerini geri alamayınca dağılmaya başladı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Forcount’un yaratıcıları ve destekçilerine karşı getirilen suçlamalar, ekibin öncelikle İspanyolca konuşanları hedef aldığını ve kripto ticareti ve madencilik faaliyetlerinden bir pay sunan “üyelikler” satan “yüzlerce” yatırımcıdan 8,4 milyon doların üzerinde para topladığını iddia ediyor.

Likiditeyi artırma girişiminde her iki şirket de, IcomTech ve Forcount’un sırasıyla “Icoms” ve “Mindexcoin” lansmanı ile yatırımcılara geri ödeme yapmayı deneyebilmek için belirteçler yarattı.

Görünüşe göre token satışları başarısız oldu çünkü 2021’de her ikisi de yatırımcılara ödeme yapmayı bıraktı.

ABD Başsavcısı Damian Williams, “Bu iki iddianame ile bu Ofis, tüm kripto para dolandırıcılarına bir mesaj gönderiyor: Sizin için geliyoruz” dedi. “Kripto para birimi jargonuna bürünmüş olsa bile çalmak hırsızlıktır.”

ilgili: ​​Kripto para dolandırıcıların oyun alanı haline geldi

New York, Queens’den David Carmona, iddianamede IcomTech’in kurucusu olarak anıldı ve en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiren elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmakla suçlandı.

Forcount’un kurucusunun adı Curitiba, Brezilya’dan Francisley da Silva idi ve tüm suçlamalardan hüküm giymesi halinde maksimum 60 yıl hapis cezası gerektiren elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık komplosu ve kara para aklama komplosu suçlamalarıyla karşı karşıya.

Firmaların destekçileri, elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama komplosu ve yanlış beyanda bulunma ile ilgili çeşitli suçlamalarla karşı karşıyadır.

Yorum yapın